Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

16 Maddede Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş hassasiyeti, dentin denilen kökün hassasiyet duymasıyla ilgili bir durumdur. Sıcak veya soğuk içecek ve yiyeceklerin yoğun şekilde tüketilmesiyle ortaya çıkar. Bunun yanı sıra aşındırıcı özelliği bulunan asitli besinler de diş köklerine ve dişlerde bulunan sinir uçlarına zarar vermektedir. Bu sayılan sebepler diş hassasiyetine neden olabilmektedir. Diş hassasiyeti toplumun %57 sinde görülmektedir. Ağrı, dişlerde sızlama şeklinde belirti gösteren diş hassasiyeti için diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Bireylerin kendi başlarına bu hassasiyet için uygulayabileceği tedaviler durumun daha kötüye gitmesine ve ağrıların, sızlamaların artmasına sebebiyet verebilir. Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi, diş konusunda da diş hekimine danışılmadan hareket edilmemelidir.

Diş Hassasiyeti

Genelde dişin kök kısmına yakın olan bölgedeki diş etlerinin çekilmesiyle ortaya çıkar. Açıkta kalan diş köklerine sıcak ve soğuk besinlerin temas etmesiyle kısa süreli sızlama ve ağrı ortaya çıkabilmektedir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Her gün dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Ve dişe uygun şekilde diş macunu kullanılmalıdır. Diş ipi ile derinlemesine temizlik yapılarak bölgede zamanla oluşabilecek aşınmaların önüne geçilmelidir. Aksi takdirde dayanılmaz diş ağrıları ve diş çürümeleri meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda da hastalar rahatsızlık hissi duyarlar. Tüm bunların yaşanmaması için diş bakımına tıpkı vücut bakımına olduğu gibi özen gösterilmelidir. İlgili Link: Diş Eti Tedavisi

Diş Hassasiyeti Neden Olur

Diş hassasiyetinin belirli sebepleri vardır. Bu nedenlere dikkat edildiği müddetçe diş hassasiyeti yaşanmayacaktır. Ve kişiler sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olacaklardır.

  • Yaşlanma veya diş etlerinin sert şekilde fırçalanması diş hassasiyetini oluşturabilmektedir.
  • Asitli içecek ve yiyeceklerin sıklıkla tüketilmesi de diş hassasiyetine sebep olur.
  • Diş gıcırdatma rahatsızlığı olan kimselerde de diş hassasiyeti görülmektedir.
  • Dişin mine tabakasına zarar verici şekilde aşırı diş macunu kullanmak da diş hassasiyeti oluşturabilmektedir.
  • Diş eti çekilmesine neden olabilecek bir hastalığın olması da diş hassasiyetine sebebiyet verebilmektedir.
  • Dişin çatlaması veya kopmasıyla da diş minesinde oluşan açıklık, besinlerin temasıyla diş hassasiyetini oluşturmaktadır.
  • Düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması da diş hassasiyeti oluşturur.
  • Diş ipi kullanılarak derinlemesine temizlik yapılmayan dişlerde diş hassasiyetine karşı savunmasız durumdadırlar.
Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More