Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

20lik Diş Ağrısı

Yirmilik diş ağrısı, kişinin hayatını olumsuz şekilde etkileyen ve oldukça rahatsız eden bir ağrı türüdür. 20lik diş ağrısı problemleri birçok nedenden kaynaklı olarak meydana gelebilir. Bu bağlamda herhangi bir nedenden kaynaklı olarak yirmilik diş oluşumunda en kısa zamanda hekime görünmek gerekir. Özellikle tedavisi yapılmayan yirmilik diş problemleri, çok ciddi problemleri de çok yakın zamanda beraberinde getirecektir.

Dolayısıyla yirmilik diş problemi ile karşılaştığınızda diş hekimine görünmeniz sağlıklı olacaktır. Meydana gelen yirmilik dişler, çene kemiğinde kendisine lokasyon bulduğu takdirde diğer dişler gibi pratik bir şekilde çıkabilir. Buna bağlı olarak da genel ağız sağlığı hususunda bir problem söz konusu değilse, yirmilik dişlerin alınması da gerekli değildir.

Yirmilik Diş Ağrısı Nedir? 

Yirmilik diş genel olarak 17 ile 21 yaşları arasında meydana gelen ve bireyin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen bir diş problemidir. Genel olarak 17-21 yaşlarında oluşan bir diş problemi olsa da yirmilik dişlerin erken veya geç çıkabildiği de gözlemlenmiştir. Özellikle uzmanlar yirmilik dişlerin enfeksiyon ve kist gibi problemleri de beraberinde getirebileceği konusunda uyarır.

Bu bağlamda 20lik diş ağrısı ile karşılaştığınızda daha riskli diş sorunları ile karşılaşmamak için bir hekime görünmeniz çok sağlıklı olacaktır. Genel olarak da yirmilik diş ağrısı yaşadığınız da yirmilik dişleri çektirmek en iyi tercih olacaktır. Fakat genel ağız sağlığı kapsamında yirmilik dişler bir problem yaratmıyorsa eğer, alınması gerekli değildir. Bunun içinde bir diş hekimine danışmak daha doğru olacaktır.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Yirmilik Diş Ağrısı Neden Olur? 

Günümüzde genel olarak 17 ile 21 yaşları aralığında görülen yirmilik diş problemleri, herhangi bir nedenden kaynaklı olarak meydana gelebilir. 20lik diş ağrısı ile karşılaştığınızda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz ve diş hekimi tarafından muayene olmanız çok sağlıklı olacaktır. Bunun yanı sıra, ağzınızı düzenli olarak çalkalamanız da yirmilik diş ağrınızın giderilmesine yardımcı olacaktır. Bir bardak ılık bir suyun içerisine bir çay kaşığı tuz koyarak ve daha sonra karıştırarak ağzınızı çalkalayabilirsiniz. 30 ila 60 saniye boyunca ağzınızda çalkalama yaparak, yirmilik dişin ağrısını azaltabilirsiniz. Bunu gün geçtikçe tekrarlayabilirsiniz.

Yirmilik Diş Ağrısı
Yirmilik Diş Ağrısı Neden Olur

Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yirmilik diş çıkarken, yanındaki ve çevre dişlere baskı uygulayarak, diğer dişlerin iltihap kapmasına neden olabilir. Bununla beraber, gömülü dişin çıkması esnasında, kulak kısımlarında, alt çenede ve şakaklarda ağrı oluşabildiği gözlemlenmiştir. Bazı durumlarda, söz konusu olan yerlerde lenf bezlerinde hassasiyet veya şişlik oluşması da kesinlikle mümkündür. Özellikle lenf bezlerinde bir sorun oluştuğunda mutlaka bir uzmana başvurmak şarttır.

İlgili Link: Diş Ağrısı Çeşitleri Ve Nedenleri

Uzman doktorda durumun ciddiyetine bağlı olarak ağrı kesici veya antibiyotik reçete edecektir. Uzman doktor kontrolü altında bahsettiğimiz ilaçlar ile ağrıyı kontrol altına almak mümkündür. Ancak bazı durumlara bağlı olarak 20lik diş ağrısı daha riskli olmaması için çekilmesi gerekir.

Yirmilik Diş Ağrısı
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 

20lik diş ağrısı günümüzde çok yaygın olarak görülen bir diş problemidir. Özellikle 17 ila 21 yaşları arasında görülen bu diş ağrısı, erken veya geç yaşlarda da görülebilmektedir. Yirmilik diş ağrısı yaşadığınız da ilk önceliğiniz elbette uzman bir doktordan yardım almaktır. Ancak diş ağrısına iyi gelen besinler ve bazı yöntemler olduğunu da unutmayınız. Peki, bu besinler ve bazı yöntemler nelerdir? İşte tüm ayrıntılar!

İlgili Link: Diş Apsesi Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir

  • Salatalık: Salatalığı ince bir biçimde dilimleyerek buzdolabına koyunuz. Yirmilik diş ağrısı olduğunda soğuk salatalıkları dişin üstüne koyarak ağrının dinmesini sağlayabilirsiniz.
  • Nane: Taze nane yapraklarını ağrıyan dişin üzerine koyunuz ve ortalama 20 dakika bekleyiniz.
  • Ilık tuzlu su gargarası: Bir bardak su içine bir yemek kaşığı tuz koyarak gargara yapınız.
Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More