Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

20’lik Diş Neden Çekilmelidir?

18 yaşından sonra ortaya çıkan 20’lik dişi bilgelik dişi, akıl dişi olarak da biliniyor. Üçüncü azı dişlerine sahip olan kişiler bu dişleri çektirmeli. Çünkü çekilmeye gerektirecek bazı yan etkileri vardır. Bu durumun önemine değinen; Bursa Çene Cerrahı  Uzm. Dr. Mustafa Taha Yaşar, 20’lik diş çekimine yönelik olarak önemli bilgiler verdi! İşte merak edilen detaylar!

 

20 yaş dişleri genellikle büyük rahatsızlıklar yaratıyor ve ağız sağlığımıza zarar veriyor. Yaygın rahatsızlıkları arasında; enfeksiyon, ağrı, diş eti hastalığı, kist, komşu dişlere zarar verme ve diş çürümeleri bulunuyor. Peki, 20’lik diş çektirme sebepleri nelerdir? İşte merak edilen ayrıntılar!

 

20’lik Diş Çektirme Sebepleri 

 

Ağız ve çene cerrahisine gelen insanların birçoğu yirmilik dişler ile ilgili sıkıntılar yaşamaktadır. Bazen dişin çıkması için gerekli yer olmaz bazen de onların gömük olarak çıkması sorunları ile karşılaşırlar. Bu tür sorunları yaşayan kişilerde düz olarak çıkması gereken diş yan olarak çıkabiliyor ya da önünde bulunan dişe baskı yapabiliyor. Bu durumlarda ağız içerisinde sıkışıklık, az kapanışının yanlış hizalanması veya başka sorunlar oluşabiliyor.

20'lik Diş Çektirme Sebepleri
20’lik Diş Çektirme Sebepleri

 

Tamamı ile çıkmamış kısmen çıkmış olan diş ve aynı zamanda komik olan diş yemeklerin diş eti boşluğuna hapse olmasına sebep oluyor. Atık ve plaklardan kaynaklanan bakteri oluşumu nedeni ile ağız içerisinde enfeksiyonlar meydana gelebiliyor. Bir diğer deyiş ile perikoronit olarak tanınan hastalıklara sebebiyet verebiliyor. Ortodonti tedavisi görmüş olan insanlar yirmilik dişin çıkması sonrasında ağız içerisinde yer sıkıntısı yaşayabiliyorlar. Bu sebeple bu dişlerin çektirmesi en ideal çözüm olarak düşünülmeli.

 

Diş hekimleri sonradan çıkan yirmilik dişlerin erken yaş dönemlerinde çekilmesini öneriyor. Tam olarak kökleri gelişmeyen bu dişler erken dönemde çekilirse daha rahat çekilebilirler. Bu sebeple 4 adet olan 20’lik dişin tek bir seferde çekilebilmesi herhangi bir probleme yol açmaz. Aksine ısırma konuşma ya da yemek yeme durumları etkilenmeyecek hastada rahatlama meydana gelir.

 

20’lik Diş Çekimi

 

Nasıl oradan ağzımızda çıkan yirmilik dişler herhangi bir önemli sorun oluşturmuyor ise çektirmeye gerek kalmayabilir. Gerçekten problem ortaya çıkaran bir diş ise çekiştirmek en iyisi olacaktır. Yirmilik dişin kendini belli etmeye başlayıp başlamadığını dair düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Diş hekiminiz ile beraber dişlerin çekilip çekilmemesi gerektiğine birlikte karar verebilirsiniz. Bu dişlerin nasıl çıktığını, ileride hangi soruna yol açıp açmayacağını görebilmek adına röntgen çektirmenin yerinde bir davranış olacak ve size daha büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

20’lik herhangi bir fonksiyona, işleve ya da yarara sahip olmayan bir diştir. Ağız içerisinde herhangi bir görevi bulunmaz. Zayıf kökleri olduğu için daha çok zararı vardır. Hekimlerin çoğunluğu dişlerin çekilmesinden yanadır. Zayıf kökleri diğer dişlerin köklerine zarar verip çürüme oluşturabilir. Faydası olmayan bir dişin ağzınızda durması gereksizdir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More