Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Takma Diş Nasıl Temizlenir

İnsanların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için düzenli bir şekilde beslenmesi gerekir. Bu nedenle alınan besinlerin sağlıklı bir şekilde öğütülmesi için dişlere ihtiyaç duyulur. Ağız sağlığı denilince ilk akla gelen dişler kişilerin ömür boyu kullanacakları bir yapıdır. Fakat kalıtsal ya da diş problemi sorunlarından dolayı insanlar dişlerini kaybedebilir ve hayatına takma dişler ile devam eder.

Takma dişler eksik olan dişlerin görevlerini yerine getirirler. Bu nedenle takma diş kullanan kişiler ağız sağlığına dikkat etmeleri gerekir. Kullanılan dişler tüketilen her besinlerin ardından diş fırçası ile fırçalanmalıdır. Çünkü takma dişler etrafında da bakteri plakları zamanla oluşur temizlenmediği takdirde ise bu plaklar diş taşına dönüşür.

Takma Diş Bakımı

Takma dişler bir diğer adıyla protez dişler dişin ya da dişlerin kaybedilmesi sonucunda kullanılır. Kullanılan protezlerin temizliği en az kendi dişlerimiz kadar önemlidir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Protez diş temizliğine dikkat edilmediği takdirde ağız içi enfeksiyonları, diş eti çürümeleri ve ağız kokuları yaşanacaktır. Bazı dişeti protezleri hareketli bazıları ise sabit bir şekilde ağız içerisine yerleştirilir.

Protez bakımı insan sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Temiz ve sağlıklı bir şekilde kullanılan protezler ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Takma Diş Temizliği Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir hayatın ön koşulu olan ağız ve diş sağlığı insan hayatında önemli bir role sahiptir. Bu nedenle takma diş temizliği sırasında bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Kullanılan bu protez dişler her yemekten sonra ve yatmadan önce muhakkak temizlenmelidir. Diş protezleri hassas olduğu için bir kap içerisinde temizlenmelidir. Temizlik sırasında bol su kullanılmalı ve diş etrafında bulunan tüm yemek kalıntıları alınmalıdır.

Diş protezlerinin hassas yapısına uygun diş fırçası tercih edilmelidir. Kimi zaman diş protezleri için hazırlanan kimyasal maddelerde yani solüsyonlar da kullanılabilir. Solüsyon kullanırken de markanın bilinirliğine dikkat etmek gerekir. Ayrıca aşındırıcı tozlardan uzak durmak gerekir. Çünkü bu tozlar takma dişlere zarar vererek aşınmasına neden olur.

İlgili Link: İmplant Dişi Kim Yapar

Ağız içerisinden çıkarılan protezler kesinlikle su dolu kaplar içerisine konulmalıdır. Aksi halde dışarıda bırakılan protez dişlerde mikrop ve bakteri oluşabilir. Sabit protez kullanıcıları ise her yemeğin ardından diş fırçası kullanmalı ve diş arası içinde diş ipi tercih etmelidir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More