Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Zirkonyum Diş Nedir

Diş kaplamaları ve köprüler iki çeşit olmaktadır. Metal destekli ve metal desteksiz olarak ayrılan kaplama türlerinden metal desteksiz ve doğal görünüme sahip olan türe zirkonyum diş kaplaması denir. Zirkonyum maddesi sıcağa dayanıklı ve beyaz renkte olmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra doğal bir görünüme sahipken aynı zamanda diş yapımında sıklıkla tercih edilen bir maddedir. Metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal bir görünüme sahip olup renginin beyaz olmasından dolayı sıklıkla diş hekimlerinin tedavilerinde kullanılır.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle dişteki hasar tespit edilerek kaplamaya uygunluğu diş hekimi tarafından belirlenir. Lokal anesteziyle gerçekleşen tedavi dişin inceltme işlemiyle devam eder. İnceltilen ve temizlenen dişi ölçüsü alınır.

Diş hekiminiz diğer dişlerin rengini tespit ederek zirkonyum kaplamanın doğal görünmesi açısından renk uyumuna göre kaplama seçimi yapar. 1 haftaya kadar istenilen şekilde yapılan zirkonyum diş hazır olur.

İlgili Link: Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir

Bu süre içerisinde dişin incelmesinden dolayı görüntüden rahatsız olan hastalar geçici diş kullanabilirler. Hazır olan zirkonyum kaplama diş önce geçici olarak dişe yapıştırılır ve kontrol edilir. Eğer uygun ve istenen şekilde olduysa sorun olmaz ve kalıcı bir şekilde yapışması sağlanır. 6 ayda bir zirkonyum kaplama ve ağız sağlığı için diş hekimine gidilmesi gerekmektedir. İlgili Link: Emax Diş Kaplama Kimler İçin Uygundur

Zirkonyum Kaplama Avantajları

Zirkonyum kaplama olan diş oldukça dayanıklıdır. Kullanılan zirkonyum maddesi sayesinde doğal bir görünümü olup dişin rengine yakın seçimler yapılır. Metal olan kaplamalardan oldukça avantajlı olan zirkonyum kaplamalar diş etleriyle de uyum halindedir ve morumsu bir görüntü oluşmaz.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Zirkonyum Kaplama Dezavantajları

Zirkonyum kaplamaların avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Zirkonyum kaplamalar uzun köklü dişlerde pek tercih edilmez ve bunun nedeni kırılabilir olmasından kaynaklıdır. Geleneksel olan metal kaplamalara oranla daha pahalı uygulamalar olduğu için bazen tercih edilmezler. Diş hekiminizden daha net bilgiler alarak karar verebilirsiniz.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More