Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Ağız Hijyeni İçin Günlük İpuçları

Ağız bakımı, sağlık açısından oldukça önem taşır. Diş bakımına verilen önemden dolayı bazen ağız bakımı ikinci planda kalır. Ağız hijyeni, en az diş bakımı kadar mühim ve özel bakım gerektirir. Bakteriler sadece dişlerde değil ağıza da yerleşip hastalıklara yol açabilir. Damak, dil yani tüm ağız içini temizlemeye özen göstermek gerekir. Bakımına önem verilmeyen bir ağızda milyarlarca bakteri yaşar. Gün geçtikçe de çoğalmaya hızla devam eder. Beslenme şekli, diş macunu ve fırçası, ağız bakım suları gibi birçok işlemle ağız bakımı yapılır.

Beslenmenin Ağız Bakımında Rolü

İyi bir beslenme sonucunda ağız sağlığı da korunmuş olur. Diyetisyen ve hekimler, beslenme sırasında bazı kurallara uyarak sağlıklı bir ağza sahip olunacağı görüşündedir. Hatta özel beslenme eğitimleri uygularlar. Beslenirken dikkat edilecek birkaç husus vardır. Bunlar;

  • Havuç veya elma türünden sert olan meyveler küçülterek yenilmelidir.
  • Beslenirken kalsiyum içerikli besinler, diş sağlığı için bolca tüketilmelidir.
  • Cips, çikolata gibi paket ürünler tüketildikten sonra mutlaka diş fırçalanmalıdır.
  • Asitli içecek ya da şekerli besin tüketiminden sonra mutlaka ağız içi fırçalayarak ya da gargara yaparak temizlenmelidir.

Diş Macunu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız bakımı, sağlık açısından oldukça önem taşır. Diş bakımına verilen önemden dolayı bazen ağız bakımı ikinci planda kalır. Ağız hijyeni, en az diş bakımı kadar mühim ve özel bakım gerektirir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Kristallerden oluşan dişlerdeki mine yapısı, bakterilerden dolayı çözünüp zarar görebilir. Flor kristallere tutunarak, florapatit oluşumuna neden olur. Flor sayesinde oluşan bu tabaka, bakterilerin dişteki mine yapısına zarar vermesini engeller. Çocuklar hariç her birey florürlü diş macunu kullanmalıdır. Çocuklarda yutma riski olduğu için tavsiye edilmez. Eğer dişte hassasiyet problemi varsa, hassasiyet giderici diş macunu seçilmelidir. Diş kanaması olduğunda rahatlıkla görebilmek için beyaz renkte olan diş macunları tercih edilmelidir. Renkli macunlar, kanı görmeyi engelleyebilir.

Ağız Hijyeninde Ağız Bakım Suyunun Önemi

Diş eti hastalıklarının önüne geçmek ve dişlerin fonksiyonlarını yitirmemeleri için ağız bakımı, günlük aksamadan yapılmalıdır. Ağız bakımında diş fırçalandıktan sonra ağız bakım suyu ile çalkalanmalıdır. Diş fırçalamaya özen gösterilse de muhakkak fırçanın ulaşamadığı yüzeyler vardır. Fırçanın ulaşamadığı bu yüzeyler temizlenmezse, oradaki besin artıkları zamanla bakteriye dönüşür ve çoğalır. Bu nedenle ağız bakım suyu önemlidir. Ağız bakım suyu kullanılırken yutulmamalıdır.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More