Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Ağız Kokusu Sebepleri

Fakat ağız bakımı  düzenli bir halde yapılmasına rağmen hala ağız kokusu devam ediyor ise başka bir hastalık da olabilir. Uzun süre devam eden ağız kokusunun nedeni kesinlikle araştırılmalıdır. Özellikle sabahları oluşan ağız kokusu fizyolojik olarak da uygun görülmektedir.

Genellikle bu koku akşam yenilen yemeğin ve içilen gıdaların diş arasında kalması sonucu ve dil yüzeyinde birikmesi ile oluşmaktadır. Bu yüzden bu koku kalıcı değildir ve dişler fırçalanıp ağız bakımı yapılması sonucu bu koku yok olacaktır. Ayrıca ağız kokusu diş eti ve diş eti hastalıklarına bağlı olarak da meydana gelebilir.

Ağız Kokusuna Sebep Olan Diğer Nedenler

Ağız kokusuna birçok şeyler neden olabilir. Bunlar genellikle diş çürükleri, çok fazla aç kalma, sigara ve tütün ürünleri, ağızda kuruluk, alkol kullanımı, sinüzit ve bademcik iltihabı gibi durumlar ağız kokusunun oluşumuna oldukça katkı sağlamaktadır.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız kokusu bir hastalık olarak görülmez. Fakat birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Fizyolojik olarak yediğiniz herhangi bir yemeğe göre de bu durum normal olabilir. Yalnız yine de patolojik durumlardan ağız kokuları meydana gelmektedir. Bunlar ise daha çok diş çürükleri, farenjit, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar da bu duruma neden olabilir.

Bunun yanı sıra şeker hastalarındaki ağız kokusu meyve ve asetona daha çok benzemektedir. Ayrıca böbrek hastalarının ağız kokusu ise daha çok amonyak kokusunu anımsatmaktadır. Bu durum ise karakteristik olabilmektedir. Ağız kokusundaki koku diş eti nedeni ile oluşmakta ise bu durumu diş hekimi tedavi edebilir.

Diş çürüklerini belirlemek için röntgen çekimi, ağız ve diş muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca diş eti hastalıklarının tanısı da muayene ile belirlenmektedir. Ağız kokusuna sebep olabilecek diğer unsurların araştırılmasında ise yapılacak olan muayenenin sonrasında bazı kan tetkikleri istenebilir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More