Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Amalgam Dolgu

Dişte meydana gelen çürükler beraberinde birtakım tıbbi müdahaleleri getirmektedir. Dişinizdeki boşlukların doldurulmasıyla gerçekleştirilen bir işlem olan dolgu, günümüzde farklı maddelerle gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerden bir tanesi de amalgam dolgu türüdür. Gümüş dolgu olarak da bilinen bu dolgu türü renk olarak gümüş rengine benzediği için bu ismi almaktadır.

Dayanıklı ve kullanışlı olmasıyla bilinen bu dolguların uzun süre kullanım ömrü olmaktadır. Amalgamın yapısında kullanılan elementler kimi uzmanlar tarafından zararlı olarak görülse de kimilerince de yaygın olarak kullanılmakta ve önerilmektedir. Altı yaşın üzerinde bulunan her bireyin güvenle kullanabileceği amalgam dolgular diğer dolgu türlerine göre daha yüksek bir dayanıklılık performansı sergilemektedir. Ana maddesi cıva olan bu dolguların zararları hala uzmanlar tarafından tartışılmaktadır.

İlgili Link: 15 Başlıkta Sağlıklı Bir Diş Eti İçin Yapılması Gerekenler

Amalgam Dolgu Yararları

Çürüklere ya da kırıklara bağlı olarak gelişen diş oyuklarını doldurmak için kullanılan dolgunun maddesi oldukça önemlidir. Kullanılan dolgu maddesi uygulanan işlemin dayanıklılığı ve sağlamlığını doğrudan etkilemektedir. Bu noktada kullanılan amalgam ham maddeli dolgular bireylere sağlamlık ve rahatlık açısından oldukça avantaj sağlamaktadır.

Uzun süre kullanım ömrüne sahip olan amalgamın diş içerisine kolay uyum sağlayabilme özellikleri de bulunmaktadır. Bu noktada uzmanlar tarafından yapılan bir uyarıya göre bu dolgular zorunda kalınmadıkça çıkarılmamalıdır.

Amalgam Dolgu Zararları

Kontrollü ve dikkatli bir şekilde uygulanmadığı takdirde amalgam dolgusu içinde bulunan cıva maddesi yüzünden birtakım zararlar ortaya çıkarabilmektedir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Bu sebeple diş hekiminin bu maddeyle çalıştığı zamanlar birtakım önlemleri alması gerekmektedir. Aynı zamanda bu dolgunun yapılması gibi çıkarılması esnasında da önlemler alınmalıdır. Dolgu dişten çıkarıldığında birtakım zehirli gazlar salgıladığından bu durum sağlık için zararlı olabilmektedir.

Yaşamsal birçok ihtiyaçta eser miktarda bulunan cıva maddesi belirli miktarın üzerinde alındığı takdirde vücuda zararlı olabilmektedir. Bu sebeple alınan miktarın ölçüsü oldukça önemlidir. İçtiğimiz suda, yürüdüğümüz toprakta, yediğimiz kimi besinlerde cıva maddesi bulunmaktadır.

Bu sebeple amalgam dolgu içerisinde bulunan cıva miktarının ölçüsü de zarar verme açısından oldukça önemlidir. Diş hekimlerinin önerdiği miktardaki amalgam dolgusunun sağlığa bir zararı olmadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More