Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Bonding Nedir

Estetik açıdan dişlerin güzel görünmesi için uygulanan yönteme, bonding denir. Dişlerin doğal rengine yakın kaplama malzemesi ile ideal bir sonuç elde edilmektedir. Sağlıklı ve parlak bir görüntü elde edilmesi amaçlanır. Bu yöntemi uygulayacak diş hekiminin tecrübesine göre, ortaya iyi sonuçlar çıkmaktadır. Elbette ki dişlerin güzelliğine önem verenler açısından bonding nedir? Sorusuna yanıt bulmak, beraberinde öneli kazanımları da getirir! Yine bu yöntemin nasıl uygulandığını biliyor olmak ve ne kadar sürede tamamlandığını biliyor olmak da önemlidir!

Bonding, kısa süreli bir tedavi ile elde edilmektedir. Dişlerde aşındırma gibi etkiler yapmaması, en çok tercih edilen nedenler arasındadır. Ayrık dişli kişiler için aralıklar, bu yöntem ile rahatlıkla doldurulmaktadır. Çok iyi bir bakım sayesinde ucun süreli kullanım sağlanır. Ağız ve diş bakımında en iyi uygulama yöntemlerinden bir tanesidir.

Yıllık bakımlara düzenli şekilde gidilmesi, oluşabilecek sorunların önüne geçmektedir. Kişiye, kendi dişine yakın renklerde uygulama yapılması doğallığı sağlamaktadır. ‘’Gülüş tasarımı’’ açısından da etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ağrısız ve zahmetsiz bir tedavi süreci vardır. Dişe yapılan ufak dokunuşlar sayesinde estetik bir görüntü elde edilir.

Bonding Tedavisi Nedir?

Sağlıklı bir gülüş için farklı malzemeler ile dişe uygulanan tedaviye, bonding tedavisi denir. Bonding tedavisinde kişilerin sağlıklı bir gülüşe sahip olması amaçlanır. Estetik açıdan iyi bir görünüm elde edilir. Görünüm açısından kişileri rahatsız eden diş sorunları bu tedavi yöntemi ile yok olur. Dişin yapısı değil ancak dişin şekli değiştirilebilir.

Bonding tedavisinde, farklı renk tonundaki dişler eşitlenmektedir. Bu durum, estetik açıdan rahat bir gülüşe sahip olmayı sağlar. Aralıklı diş yapısına sahip kişilerde en çok uygulanan diş tedavisi yöntemidir. Bazı özel malzemeler sayesinde aralıklı dişler doldurulur. Bu sayede ayrıklık kapatılarak, sağlıklı bir görüntü elde edilir. Lekelenmeye karşı özel cilalama yöntemleri kullanılabilir.
İlgili Link: Amalgam Dolgu

Bonding Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her tedavi yönteminde olduğu gibi Bonding tedavisinin de belli süreçleri vardır. Diş yapısına göre bir seansta uygulama bitebilir. Ancak bazı kişilerde farklı adımlar uygulanmaktadır. Bu durumda ise diş yapısına ve şekline göre 3-4 seansta Bonding tedavisi biter. Uygulamadan sonra dikkat edilmesi gereken nokta bakımdır. Tedavi bittikten sonra düzenli şekilde kontrole gidilmesi gerekmektedir.

Bonding tedavisinden önce kişilerin kendi dişlerine yakın renk tonu seçilir ve tedavi uygulanmaya başlanır. Tedavi süresi tamamlandığında, beyazlığı korumak için renkli gıda tüketiminden uzak durulması gerekmektedir. Tedavi kolay ve ağrısız bir şekilde sağlanmaktadır. Anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Dişin yapısı değiştirilmez. Doğal ve estetik bir diş tedavi yöntemidir. Birden fazla ayrık diş tedavisi için etkili bir yöntemdir.
İlgili Link: Kompozit Dolgu ( Bonding) Nedir

Bonding Ne Kadar Dayanır?

Diş sağlığının sağlanması en iyi şekilde, bakımla olmaktadır. Her diş tedavisinden sonra bakım ve kontrollerin büyük önemi vardır. Bonding uygulaması da bu tedavilerden bir tanesidir. Diş hekimin uygun gördüğü bakım yöntemleri mutlaka uygulanmalıdır. Belirlenen zaman aralıklarında mutlaka kontrole gidilmeli ve gerekli durumlarda klinik bakımlar yaptırılmalıdır. İyi bir bakım sayesinde, uzun süre dayanan bir yöntemdir.

Bonding uygulaması, gerekli bakım sayesinde uzun bir süre dayanmaktadır. Bu süreç dahilinde, mutlaka diş hekiminin yönlendirmelerine uyulması gerekmektedir. Doğal bir gülüş ve sağlıklı bir görüntü için dikkat edilecek her adım uygulanmalıdır. Fırçalama işlemlerinin, düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. Ayrıca Bonding tedavisinin ardından ilk 48 saat asla renkli gıda tüketimi yapılmamalıdır.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dişlerdeki kırıkların ve ayrıklıkların giderilmesi için Bonding en iyi diş uygulamalarından bir tanesidir. Estetik bir gülüş için çoğu kişi bu yönteme başvurabilir. Diş şeklinden memnun olmayan kişiler için ideal bir tedavi yöntemidir. Ayrıca diş boyundan ve diş renginden memnun olmayanlar da bu tedaviye başvurabilir. Kolay ve genellikle tek seanslık bir uygulamadır.

Bu uygulamaya başlamadan önce diş rengi belirlenmektedir. İstenilen beyazlıkta diş rengi belirlendikten sonra Bonding uygulamasına başlanır. Uygulamaya, dişin pürüzlü bir hale getirilmesi ile başlanır. Bonding uygulaması ismini, tedavi sırasında kullanılan Bonding materyalinden alır. Bu materyal, diş ile uyum içinde olacak bir şekle sokulur. Uygulanan kompozit, Lazer yöntemi ile sertleştirilir.

Sertleşen malzeme, diş hekimi tarafından şekle sokulur. Daha sonra diş cilalanır. Bu sayede parlak bir görünüm elde edilir Diş kırıkları ve ayrık dişler bu malzeme sayesinde rahatlıkla dolar. Genellikle bu uygulama 1 saat gibi bir sürede bitmektedir. Doktorun yönlendirmesi ile uygulanan bakım sayesinde en fazla 10 yıl sorunsuz şekilde kullanılabilir.

Bonding Uygulaması Kalıcı Mıdır?

Dişlerin sağlıklı olmasının ana sebebi bakımdır. Bakımlı bir ağız yapısı çoğu zaman sorunlara neden olmaz. Dişlere uygulanan her tedavi sonrasında da bakım en önemli adımlardan bir tanesidir. Bonding uygulamasının bitmesinin ardından, diş hekiminin talimatlarına uyan kişilerde bir sorun görülmemiştir. Bakım ve kontrollerin düzenli yapılması uygulamanın uzun süreli kullanımını sağlar.

Bonding uygulaması elbette ömürlük bir uygulama değildir. Ancak doğru bakım ve düzenli kontroller ile kullanım süresi uzamaktadır. Kişilerin kullanım şekline göre Bonding uygulaması, 5 ile 10 yıl arasında rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca iyi bir ağız bakımı ve Bonding bakımı sayesinde bu süre rahatlıkla uzayabilir. Tamamen kişinin kullanımına ve kişisel ağız bakımına bağlı olarak kalıcılık süreleri değişmektedir.

Bonding Herkese Uygulanabilir Mi?

Kişinin isteğine bağlı estetiklik sağlayan bir uygulama olarak geçmektedir. Güzel bir gülüş ve estetik açıdan sağlıklı bir ağız yapısı için ideal bir diş tedavi yöntemidir. Bundan dolayı da bu tedavi yönteminin son zamanlarda sıklıkla tercih edildiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuklarda ve ergenlik çağındaki gençlerde de rahat bir uygulama sağlanmaktadır. Çünkü anesteziye ihtiyaç duymadan, ağrısız ve kolay bir uygulaması vardır. Aynı şekilde yetişkinlerde ve yaşlılarda da bu yöntem rahatlıkla uygulanmaktadır. Yaş açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Diş ile ilgili estetik açıdan rahatsızlık duyan herkes, Bonding uygulamasını yaptırabilir. Özellikle günümüz koşularında bonging tedavisi yönteminin sıklıkla tercih edildiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Çünkü bu tedavi yöntemi başarılı sonuçlar ortaya koymak noktasında oldukça iddialı bir konumda yer almaktadır!

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More