Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır

Blog

18.12.2020 00:00

Bonding uygulaması veya adeziv dişlerin şeklini ya da rengini değiştirmek, boyut yapılarını büyütmek veya dişlerdeki sorunları tedavi edebilmek için dişlere yapılan ilaveler ile tamamen bu yöntem uygulanır. Bu durum için kullanılan malzemeler doğal dişlerde diş yüzeylerine tutularak dişlerdeki şekil bozukluklarının ve renginin kolay bir şekilde giderilmesini sağlamaktadır.


Bu yöntemler günümüzde diş hekimliğinde çok fazla tercih edilen ve kullanılan işlemler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kişilerde çok daha az diş kaybı sağlanır. Hastalar kesinlikle bir acıya maruz kalmadıkları için anestezi uygulamasına hiç bir şekilde gerek kalmaz. Dişler oldukça doğal bir görünüme kavuşarak, kişilerin yaşam tarzına uyması için yardımcı olabilir.


Bonding Uygulaması Kimlere Yapılır?Dişlerin şeklinden, boyutundan ve de renginden memnun olmayan kişiler için uygulanan bonding uygulaması hemen hemen yaklaşık olarak bir veya bir buçuk saat kadar süren işlem ile tamamlanır. Diş hekimi tarafımdan kullanılan adeziv kompozit dolgular sayesinde oldukça çabuk ve başarılı bir yöntem uygulanır. Bu adeziv malzemeleri dişlerde yapışkanlık sağlayan maddelerdir. Adezivler estetik diş hekimliği için oldukça önemli unsurlardan biridir. Bonding uygulamasının son derece başarılı olmasında adezyon tekniğinin etkisi büyüktür.


Diş yüzeylerine uygulanan cilalamadan sonra diş yapısına çok yakın özellikteki maddeler adezyon nedeniyle diş yüzeyine yapıştırılır. Kullanılacak olan malzemelerin kaliteli olması ve uzman, tecrübeli bir hekim tarafından yapılırsa bonding uygulaması kişiye yaklaşık olarak 5 veya 10 sene hiç bir sorun çıkartmadan kullanılabilir. Bu işlemin en büyük avantajı ise tedavi aşamasında dişlerden hiçbir şekilde aşındırma ve dişlerden herhangi bir eksilme yapmamasıdır. İstenildiğinde sökülebilir ve dişlere herhangi bir işlem yapılmamış gibi tekrar eski haline dönmesi kolaylıkla sağlanabilir.


Bonding Nerede Ve Nasıl Kullanılmaktadır?


Adeziv teknolojisi, bonding günümüzde çok fazla yaygın olarak kullanılan beyaz dolgularda veya kompozit dolgularda estetik bir biçimde diş kaplaması olan metal desteksiz Lamina, zirkonyum, empress porselenlerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde kompozit dolgu yaparken veya estetik porselen kaplamalar olan Lamina porselen kaplamalarını yapıştırmak amacı ile oldukça sık kullanılmaktadır. Bu nedenle dolguların tutuculuğu artmakta ve yapıştırılan Laminaların çıkarılması bile zorlaşmaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji nedeni ile kullanılan yapıştırıcı adezivlerin kalitesi oldukça artmış ve kullanımı çok kolay bir hale gelmiştir.


Bonding uygulaması veya adeziv dişlerin şeklini ya da rengini değiştirmek, boyut yapılarını büyütmek veya dişlerdeki sorunları tedavi edebilmek için dişlere yapılan ilaveler ile tamamen bu yöntem uygulanır.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ