Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Çarpık Dişlerden Kurtulma Yöntemleri

Kalıtımın da etkenleri arasında yer alan çarpık dişler bebeklik döneminde parmak emme alışkanlığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çarpık dişlere neden olan bir sebep ise değişme zamanı gelmeden süt dişlerinin çekilmesidir. Hatalı olan bu uygulama nedeni ile tedavi olabilecek dişler çarpık olarak çıkacaktır.

Çarpık dişler tedavisi erken yapılması gerekli bir sağlık sorunudur. Her yaşta yapılabilen tedavi ile çarpık dişler tedavi edilebilir. Uzmanlara göre çocukluk dönemi olan 7 yaş ve üzeri olan çocukların çarpık diş sorunlarına karşı erken önlem alması önem taşımaktadır. Bu nedenle ailelerin mümkün olduğunca çocuklarını düzenli olarak diş doktoruna kontrole götürmeleri öneriliyor.

Ortodontise Ne Zaman Gidilir?

Dişlere bakıldığında kendi ya da çocukların dişlerinde sıralamada sorun varsa ve asimetrik görünüm oluşturuyorsa bir ortodontise gidilmesi öneriliyor. Diş çarpıklığı durumunda ağzın kapanmasında sıkıntı olmaktadır. Ön üst dişlerin alt dişleri fazla örtmesinden dolayı ağzın aynaya baktığınızda ya da çocuğunuzun dişlerini incelediğinizde dişlerin sıralanmasında problem görülüyorsa uzmana görünmek gerekiyor.

Aynı zamanda köpek dişleri asimetrik duruyorsa ya da üst ön dişler alt ön dişleri fazla örtüyorsa, ağzınızı kapatmakta güçlük çekiyorsanız mutlaka bir ortodontise gitmelisiniz. Ailede Ortodontik diş sorunu yaşayan kişiler olduğunda ve erken süt dişlerinin çekilmesi yaşandıysa zamanı gelen dişlerin çıkmaması durumunda erken tedbir alınarak kontrol edilmesi gerekir. Çarpık dişler bazı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Çarpık Dişlerin Yol Açtığı Sorunlar

Hem estetik açıdan kötü bir görünüm yaratan çarpık dişler aynı zamanda bazı problemleri de ortaya çıkarır. Dişleri fırçalarken çarpık dişler nedeni ile dişler yeterli olarak fırçalanmaz bu da dişlerin çürümesine neden olur.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Ardından diş eti rahatsızlıkların olması ve dişlerin çekilmesi ile diş kayıpları da yaşanmaktadır. Bu nedenle hem maddi açıdan daha külfetli olması ve özgüven yitimi sebebi ile diş çarpıklığı tedavi edilmelidir.

İlgili Link : Diş Doktoruna Hangi Periyotlarda Gidilmeli

Ağız içinde çeşitli aparatların olması çocuğun zorlanacağı ve kabul edemediği durumlardan olacağından erkenden tedavi edilmeli ve tedbirler alınmalıdır. Hem estetik açıdan ve sağlık açısından ihmal edilmemesi gerekli olan çarpık diş sorunundan kurtulmak için diş tellerinden faydalanmanız mümkün. Ortodonti tedavisi diş teli , plak ve şeffaf diş teli takılarak çarpık dişlerin tedavisini yaptırabilirsiniz.

Böylelikle hem gülüşünüzde hem de konuşurken kendinize özgüveniniz yerine gelecektir. Diş telinden rahatsızlık olanlar için başka bir yöntemde invisaling denilen yöntemdir. Her düzeltici plağın 2 hafta olarak kullanıldığı bu yöntemde dişler estetik açıdan uygun olarak tedavi edilir. Tedavinin aşamaları muayeneye göre 6ayda bir olmak üzere değerlendirilmektedir. Bu tedavi sürecinde 18- 30 tane şeffaf düzeltici plak kullanılmaktadır.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More