Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Çene Eklemi Rahatsızlıkları Nelerdir?

Çene eklemi rahatsızlıkları çok çeşitlidir. Ameliyat sonrası ya da herhangi bir kaza sonrası ağrılarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çene ekleminde ortaya çıkan rahatsızlıklarda birkaç hekimin kontrolü ile ağrının sebebi bulunabilecektir. Çene ekleminde geçmeyen ağrıların sebebi farklı kaynaklardan araştırılmak zorundadır. Doğuştan gelen eklem rahatsızlıkları olabildiği gibi diş ve diş eti rahatsızlıkları da olabilir.

 Çene eklemi rahatsızlıkları konusunda görüşüne başvurduğumuz İnegöl diş doktorları arasında yer alan Dt Dr Oğuzhan Esen şu bilgileri bizlerle paylaştı ; Ani oluşan travmalar, stres ve yoğun iş temposunun yarattığı gerginlikler de eklem rahatsızlıklarına sebep olabilecektir. Bu nedenle, kulak burun boğaz, psikiyatri gibi birçok dalda uzman olan hekimlerin incelemesi gerekecektir. Doğuştan gelen ortopedik rahatsızlıklar da bu ağrılara zemin hazırlayabilir. Çene eklemi rahatsızlıklarının en fazla diş kaynaklı olduğu söylenmekle birlikte çene cerrahisi ve  ortodonti uzmanları bu konuda yardımcı olacaktır.

Çene Eklemi Rahatsızlıklarında Oluşan Belirtiler

Çene eklemi rahatsızlıklarında oluşan en önemli belirti, göz ve kulağa doğru şiddetli şekilde vuran ağrılardır. Bu ağrıların yaşam kalitesini azaltacak şekilde kişiyi iş ve sosyal hayatından ayıracak tarafları bulunabilir. Çoğu zaman ağrının nereden geldiği bilinemez. Ağrı ve uyuşmanın tüm yanağı kapsadığı da görülür. Yemek yerken ya da konuşurken ağzı açamamak, çenede zaman zaman oluşan kilitlenmeler, bu rahatsızlığın en belirgin özelliklerindendir.

İlgili Link: Daha Sağlıklı Dişler İçin Evde Sağlık Hizmeti

Alt ve üst çenenin tam kapanmaması, kaslardaki problemler, uzun süreli tedavi gerektiren durumlardır. Protetik restorasyon gibi tedaviler de uzun sürmesinden ötürü sabır gerektiren sağlık uygulamalarıdır. Doğuştan gelen çene eklemi rahatsızlıklarında tedaviye ne kadar erken başlanırsa alınacak sonuç da o denli başarılı olacaktır. Daha ileri cerrahi yöntemlerinde ise eklem cerrahisi uygulamaları gereklidir.

Kişide Oluşturduğu Psikolojik Etkiler

Çene eklemi rahatsızlıklarının kişide psikolojik etkileri de olacaktır. Tedavi edilmediği takdirde, kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Ağrı olan tarafla çiğnemenin yapılmayışı, yüz şeklinde simetrik bozukluklara yol açabilir. Yüzün bir yana doğru eğimli olması, uzun süre tedavi edilmeyen durumlarda söz konusu olacaktır. Kişide oluşturduğu baş ağrıları da yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir diğer faktördür.

Boyun ağrıları ve baş dönmesi de ağrının şiddetine göre değişecektir. Tüm bu ağrılar, kişiyi sosyal hayattan koparan ve keyif almasını engelleyen faktörlerdir. Bu rahatsızlıkları çeken kişinin psikolojisini de doğrudan etkileyecektir. Çene eklemi rahatsızlıklarını çeken kişiler, ağrının olduğu yere sıcak kompres uygulayabilirler. Çok büyük lokmalar yerine daha küçük ve çiğnenmesi kolay gıda maddelerini tercih etmek zorundadırlar. Zaman kaybetmeden tedaviye başlanması da son derece önem taşıyacaktır.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More