Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırma

Ağız ve diş sağlığı sorunları yalnızca yetişkinlerde değil çocuklar da oldukça sık görülen sorunlardır. Erken yaşlardan itibaren diş ağrısı, çürük gibi sorunlar veya hijyenik olmayan ağız bakımı sorunu oldukça zor süreçlere neden olmaktadır. Çocuklarda bu tarz sorunların oluşmaması için yapılması gereken en etkili şey onlara ağız ve diş bakımı alışkanlığının kazandırılmasıdır. Özellikle diş fırçalama alışkanlığı küçük yaşlarda edinilmelidir. Bunu sağlamak için de uygulanması gereken birkaç önemli adım vardır.

Diş Bakımına Erken Başlanmalı ve Bu Sürece Çocuklar Dâhil Edilmelidir

Çocuklarda ilk diş ortaya çıkar çıkmaz diş bakımına başlamak gerekir. Bebeklik zamanından başlanarak önce diş macunu kullanmadan, uygun yaşa gelince de diş uzmanı bilgileri doğrultusunda macun kullanılarak dişler fırçalanmalıdır. Çocuklar 2 ya da 3 yaşına geldiklerinde diş fırçalayacak beceriyi kazanabilirler.

Bu yaşlarda çocukları sürece dâhil etmek gerekir. Ebeveynler de İlgili Link : diş fırçalama konusunda hassas davranarak çocuklara örnek olmalıdırlar. Bunun yanı sıra diş fırça ve macun seçenekleri arasında doğru olanlardan birkaçı çocuğa sunulur ve çocuğun seçim yapması istenirse, diş fırçalama sürecinde çocuklar daha istekli olurlar. Erken yaşta kazanılan diş fırçalama alışkanlığı diş ve ağız sağlığı sorunlarını önlemeden son derece etkilidir.

Çocuğa Gerektiğinde Yardım Edilmelidir ve Diş Fırçalamak Ailece Yapılmalıdır

Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırabilmek için onun ihtiyacı olduğu anlarda ona yardım etmek önemlidir. Diş fırçalama eylemini ebeveynler üstlenmemelidir. Ancak bazı zamanlarda mesela akşamları ebeveynler sabahları çocuklar kendisi dişleri fırçalayabilirler. Bu sayede diş bakımı hem gerektiği gibi sağlanmış olur hem de çocuklar sıkılmaz.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Ayrıca diş fırçalama becerisini de etkin şekilde kazanabilirler. Ayrıca diş fırçalama eylemini aile aktivitesi haline getirmek hem çocuğa rol model olmak açısından hem de diş fırçalamayı eğlenceli hale çevirmek açısından oldukça işe yarayan bir durumdur. Bu sayede çocuklar diş fırçalama alışkanlıklarını çok kolay bir şekilde kazanabilirler.

İlgili Link : Ağız ve Diş Sağlığı Yaşantımızı Nasıl Etkiliyor

Ağız ve Diş Sağlığı Doktoruyla Beraber Hareket Etmek Gerekir

Çocuklara dişlerini düzenli şekilde fırçalatan ebeveynler de diş ve ağız sağlığı uzmanını düzenli bir şekilde ziyaret etmelidirler. Hem gerekli kontroller için hem de farklı tavsiyeler alabilmek için bu ziyaretler çok önemlidir. Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması çok zor bir süreç olmasa da kimi zaman çocukların bu eyleme direnmeleri işleri zor bir hale sokabilir. Böyle anlarda uzman yardımı almak oldukça işe yarar.

Ayrıca diş fırçalamaya direnen çocuklar için sevilen kahramanların yer aldığı diş fırçalama ürünlerinden faydalanabilir. Oyuncak bir ayının dişlerini fırçalamak ya da diş fırçalarken sevilen bir müziği açmak da işe yarayabilir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More