Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Çoçuklarda Diş Çürüklerini Önlemenin Yolları

Çocuklar diş fırçalarken yanlış yönde fırçalama yapmaktadır. Bu yüzden anne ve babaların çocuklarına bu konuda bilgi vermeleri gerekir. Yanlış yapılan fırçalama işlemi yapılmamakla aynı değerdedir. Aynı zaman da diş fırçalarken çocuklarınızın yaptığı diğer bir hata yutkunmasıdır.

Yani ağzında biriken köpüklerin arasında ki mikropların yutulmasıdır. Çocuğunuz da diş teli varsa ihmal etmeyin ve mutlaka temizliği yapmasına yardımcı olun. Çocuklarınıza yardımcı olacağınız birçok konu vardır.

Çocukların Diş Sağlığı

2 yaşına gelmiş çocuklarınız düzenli bir şekilde günde 2 defa sizinle birlikte dişlerini fırçalamaya başlamalı. Çocuğunuzun diş yapısına uygun diş macunu ve fırçanın kullanılması gerekir. Çünkü aksi takdirde çocuğunuz bunların yanlış seçilmesi sebebiyle zarar görecektir. Çocuğunuza doğru bir şekilde nasıl fırçalanacağını gösterin.

Çocuğunuz bunu anlayacak ve unutmayacaktır. Önemli olan sizin de fırçalayıp bak böyle yapacaksın diye uygulamalı bir şekilde anlatmaktır. Çocuğunuzun dişlerinde gerçekten büyük problemler varsa bu konuda doktorunuza başvurun. Mutlaka belli aralıklarla diş kontrolüne gidin. Tedavisi gerekli dişler varsa çocuğun diş tedavisini aksatmamanız gerekir.

Çocukların Diş Fırçalaması

Çocuklarınız dişlerini fırçalarken mutlaka dikkat etmesi gereklidir. Dikkat edeceği hususlardan bir tanesi diş fırçasının üzerine diş macununu doldurmamalıdır.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Fasulye kadar bir diş macunu hatta biraz daha az olması gerekir. Fırçayı ilk temiz olduğundan emin olarak kullanmalıdır.

Çocuk ilk başta dişlerini tamamen kapalı tutarak ön dişlerden daire şeklinde arka dişlere doğru bir fırçalama işlemi yapmalıdır. Arkada ki azılarda da fırçalama işlemi dairesel olmalıdır. Çocuk bu konuda ne çok sert fırçalamalı ne de dişlerinin hissetmeyeceği şekilde hafif fırçalamalı, yani olması gerektiği gibi fırçalamalıdır.

Fırçalarken Buna Dikkat Edin

Sadece dişlerinizin ayna da görünen kısmını değil diş fırçasını dik ve yan tutarak iç kısımlarında yani dişlerin diğer yüzünü de fırçalamanız gerekir. Bunun yanında dil üzerinde de abartılmayacak şekilde ve yanak içlerinde deri kısmına bir iki yuvarlak hareketle fırçalama yapmanız gerekir. Bu sayede kalmış olabilecek yemek ve tatlı parçalarından kurtulmuş olunur. En son bol bir su ile ağız içi tamamen yıkanır.

İlgili Link:  Çocuklarda Görülen Siyah Diş Lekelerinin Nedenleri

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More