Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Çocuklarda Diş Fırçalama Kaç Yaşında Başlanmalı

Belki de çocuklarınızın kendi dişlerini fırçalamalarına ve dişlerinde sümüksü veba bırakmamalarına ne zaman izin vermeniz gerektiğini merak ettiniz. Çocukların dişlerini fırçalamaya başladığı belirli bir yaş yoktur, bazıları erken başlayabilir ve diğerleri geç başlayabilir.

Çocukların dişlerini ne zaman fırçalamaya başlayabilecekleri sorusu, 5 yaş civarında çocukların dişlerinin yüzeyinin yalnızca yüzde 25`ini fırçaladıklarını, 11 yaş civarında çocukların dişlerinin yaklaşık yüzde 50`sini fırçaladıklarını bulan iki araştırmacı tarafından incelendi. 18-22 yaşındakiler diş yüzeyinin yalnızca yüzde 67`sini fırçalar. Bu, çocukların büyüdükçe daha iyi dişlerini fırçaladıklarını gösterir.

Bilime göre, çocuklar büyüdükçe daha iyi bir göz durumu geliştirirler. Bununla birlikte, zamanla çocukların daha iyi fırçalama teknikleri geliştirdikleri ve dolayısıyla daha iyi fırçaladıkları da tartışılmaktadır. Bu nedenle, beş yaşındaki bir çocuğa 10 yaşındaki bir çocuğa göre daha iyi fırçalaması ve dişlerini fırçalaması öğretilebilir.

Çocuk Diş Bakımı

İyi bir diş hekimi, çocukların diş bakımının ilk diş ortaya çıktığı anda başladığını söyleyecektir. Bebeğinizin diş etlerindeki dişleri göremiyor olmanız onların orada olmadığı anlamına gelmez. İkinci üç aylık dönemde diş formu; bu süre zarfında çenede iyi gelişmiş 20 diş vardır.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuk kendi dişlerini nasıl fırçalayacağını öğrenmeden önce bile, diş etlerinde olabilecek bakterileri temizlemek için diş etine temiz bir bez sürmeniz gerekir. Çocuğunuzun dişleri geliştiğinde, onları su ve florür içeren bir bebek diş fırçasıyla fırçalamaya başlamanız gerekir. Florür, bir pirinç tanesi kadar küçük olmalıdır. Bu, yutulan diş macununun çok fazla olmamasını sağlar.

Dişler birbirine değdiğinde diş ipi kullanmaya başlayabilirsiniz. Çocuğunuz 2 yaşında diş macununu nasıl tüküreceğini öğrenmeye başlamalıdır. Siz su vermeden önce çocuk diş macununu tükürmelidir. Üç yaşında florürlü diş macunu miktarını bezelye büyüklüğüne yükseltin. Bu yaşta çocuğunuz fırçayı nasıl kullanacağını öğrenmeye başlayabilir. Ancak, fırçalamayı biliyor gibi görünseler bile, diş macununu yutmamalarını sağlamak için fırçalamalarını denetlemelisiniz.

Çocukların Fırçalamayı Öğrenmesi Ne Kadar Önemli?

Diş temizliğinize önem verseniz ve hızlı kadranda en iyi kozmetik diş hekimine sahip olsanız bile, bir gün veya birkaç gün çocuğunuzun dişlerini fırçalamayı unutacaksınız. Dişlerini nasıl fırçalayacaklarını öğrenirlerse, uyumadan önce her gün fırçalamaları için bir rutin geliştirebilirsiniz.

Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da kötü beslenme alışkanlıklarına girdiklerinde diş çürüğü, diş eti iltihabı ve diğer diş problemleri geliştirebilirler. Bebeği biberonla uyutmak veya yatıştırırken şekerli yiyeceklere maruz bırakmak dişleri için zararlıdır. Bütün gün şekerli yemek ve emmek, dişlerde renk değişikliğine neden olabilir, bu durum şişe dişler olarak adlandırılır.

Peki, Çocuğunuzun Denetimsiz Fırçalamasına Ne Zaman İzin Verebilirsiniz?

Çocuğunuz 6 yaşına kadar diş macununu yutmadan ve bazı dişlerini fırçalamadan iyi fırçalamayı öğreneceksiniz. Ancak, bu kesin değildir; Bazı çocuklar fırçalamayı daha erken öğrenecek ve bazıları daha uzun sürecektir. 9 yaşına geldiğinde, çocuğunuzun nasıl iyi fırçalayacağını öğrenmiş olması gerekir.

İlgili Link: Diş Plağı Temizleme Nasıl Yapılır

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More