Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Çocuklarda Görülen Siyah Diş Lekelerinin Nedenleri

Sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da siyah diş lekeleri görülebilir. Bu durumun farklı nedenleri vardır. Kimi nedenler patolojik kaynaklı olurken kimileri de korkulacak bir durum değildir. Çocuklarda görülen siyah diş lekelerinin nedenleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:  

  • Çocukların dişlerinde meydana gelen bakteriler siyah bir görünüm verebilir. Bu genellikle diş kenarlarında oluşan siyah lekelerle kendini belli eder. Korkulacak bir durum değildir.
  • Bazen anne karnında kullanılan ilaçlar da lekelenme yapabilir.
  • Çocukken kullanılan ilaçların da bu lekelere sebebiyet verebilir.
  • Çocuklara gece yatmadan önce verilen süt de lekelenme yapabilir. Bu nedenle sütten sonra da mutlaka diş ve ağız temizliği yapılmalıdır.
  • Çocuğun isteği üzerine sürekli olarak hazır ve paketli gıdalar tükettirilmemelidir. Bu gıdaların içlerinde bulunan kimyasal maddeler, koruyucular çocuk dişlerine zarar verip lekelenme yapabilir.
  • Bebeklik dönemimden beri alınan Demir eksikliğini önlemeye yardımcı ilaçlar bu lekelenmelere sebep olabilir.
  • Pekmez ve bu türden gıdalar da bebek ve çocuklarda diş lekeleri yapabilir.
  • Genel olarak şeker içeren gıdalar bu lekelenmenin başlıca sebebi olabilir.
  • Bazen de genetik bozukluklardan dolayı diş memesindeki zayıflık sebebiyle dişler kolay aşınıp lekelenebilir.

Görüldüğü üzere çocuklarda siyah diş lekeleri görülmesi sorunun pek çok farklı nedene bağlı olduğunu ifade etmek de mümkündür. Bu kapsamda gerekli tedbirlerin zamanında alınması; beraberinde önemli kazanımları da getirir! Zira bu sayede dişlerdeki siyah leke oluşumuna daha başlamadan engel olunması da mümkün hale gelir!

Dişte Siyah Lekeler Neden Olur?

Diş lekelenmeleri bebek ve özellikle çocuk yaş gruplarında da sık sık karşılaşılan bir durumdur. Yenilen ve içilen gıdalar, kullanılan ilaçlar bu duruma sebebiyet verebilir. Tabi bunu kesin olarak bilemeyiz. Bu yüzden siyah lekeler görüldüğü anda bir hekime başvurmada fayda var. Çünkü bu lekelerin patolojik bulgularla da ilişkisi olabilir. Bundan dolayı şayet bu tarz bir sorun yaşıyorsanız mutlaka bu alanda uzman bir hekime görünmenizde fayda vardır!

Diş çürümesine bağlı olarak Melanodontive beltramiromieu hastalığına bağlı diş lekelenmesi tehlikeli görülen bir durumdur. Mutlaka kontrol ettirilmelidir. Yoksa diş minesine büyük zarar verebilir.

Bebeklik döneminden itibaren ebeveynler bebeklerinin gece yatmadan önceki diş temizliğini gerçekleştirmesi gerekir. Yumuşak bir şekilde bebeğe zarar vermeden her akşam bu işlem tekrarlanmalıdır. Bu uygulama hem bebeğe diş temizleme alışkanlığı kazandıracak hem de ileriki yaşları için dişlerini koruma altına almış olacak.

Dişteki Siyah Lekeler Çürük mü?

Çocukların dişlerinde oluşan siyah lekeler önceleri pek fark edilmese de daha sonraları bu lekelerde belirginlik görülebilir. Aslında bu lekeler çürük görünümü verdiği için çürük zannedilmekte ama aslında siyah lekelerdir. Fakat takip etmekte fayda var. Çünkü ilerleyen bu lekeler çocuk dişlerinde çürümeye sebep olabilir. Lekeler fark edildiğinde muayene yapılması için bir hekime başvurulmalı. Çürük başlamadıysa bu lekelerin temizliği gerçekleştirilmelidir. Bu nedenlerle çocuklarda mutlaka düzenli diş muayeneleri yapılması önerilir.

Çocuklarda Siyah Diş Lekesi Nasıl Geçer?

Çocukların dişlerindeki lekeler muayeneye tabi tutulup nedeni belirlenmelidir. Daha sonra dişte lekeye bağlı çürük meydana gelmemiş ise bu siyahlıklar temizlenebilir. Bir klinikte ve hekim tarafından yapılan bu temizlik sonrası dişlerin tekrar bu duruma gelmesini önlemek için hekim talimatları uygulanmalıdır.

Çocuğun dişleri düzenli bir şekilde fırçalanması sağlanmalıdır. Çocuğa doğru fırçalama tekniği öğretilmelidir. Eğer dişte çürük varsa önce çürük tedavi edilmeli sonra temizlik işlemi gerçekleşmelidir. Çocuklarda görülen siyah diş lekelerinin nedenleri konusunda bilgi sahibi olduğumuzda, bu tarz sorunların önlenmesi konusunda etkili önlemler de alabiliriz!

Benzer İçerik : Bebeklerde İlk Diş Çıkarma

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More