Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Çocukların Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Her çocuk diş sağlığından habersiz büyür. Çocuk için düşünecek olan anne ve babadır. Çocuklarını en doğru şekilde diş çürümesine karşı korumaları gerekir. Bunun için başta çocuklarınıza dikkat etmeli onları bu konuda yönlendirmeleri gerekir.

Çocuk dişlerini atmaya başladığı andan itibaren çocuğun dişlerinin önemsenmesi gerektiği de akla gelmelidir. O yüzden her annenin ve babanın bilmesi gereken ve çocuklarını diş sağlığı probleminden kurtarması gereken bazı görevleri vardır.

Beslenme Konusuna Önem Verin

Çocuğunuza her şeyi yemesi için izin vermeyin. Özellikle çocuğun dişine zarar verecek olan soğuk sıcak yiyeceklerden çocuğunuzu uzak tutun. Çocuğunuzun yiyeceği yemeklerin ve içeceklerin sağlıklı olduğuna dikkat edin. Çocuğunuz özellikle küçük yaşlarda her şeyin tadına bakmak isteyeceği için dişine aldığı her şey onun dişine zarar verecektir.

Aynı zaman da çocuğunuzun küçük yaşlarda bilip bilmeden verdiğiniz bazı şeyler hassas dişlerinin daha çıkarken çürümesine neden olabilir. Çünkü çocuğunuz o süreye kadar anne sütü ile beslenmiştir. Çocuğunuzun ana dişi dediğimiz dişin gelişimini etkileyecek yemeklerden uzak tutmalıyız.

Gece ve Gündüz Diş Bakımı Alışkanlığı Kazandırın

Çocuğunuz gece yemekten sonra mutlaka dişlerini fırçalamalı son yediği yiyeceklerden bir tanesi çikolatalı, şekerli ya da tatlı türlerinden biri ise çocuğunuzun böyle uyumasına izin vermeyin. Hatta çocuğunuza bu konuda yasaklar koyun.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Çünkü çocuğunuz diş konusunda gerçekten çok bilgisizdir. Eğer çocuğunuzun biraz dişlerini düşünüyorsanız özellikle kahvaltılarında o çikolatayı yedikten sonra üzerine peynir yemesi konusunda ısrarcı olun. Çünkü en azından birinin verdiği zararı diğeri temizleyebilir.

Küçük Çocuklarda Diş Sağlığına Dikkat

Küçük çocuklarda da diş çıkma meselesi erken dönemlerde başlayabilir. Çocuğunuz hali hazırda biberondan ya da sizi emerken dişi çıkabilir. Bu durumda çocuğunuzun ağız ve diş sağlığına dikkat etmeniz gerekir.

Özellikle kullandığı biberonu daha yeni içti deyip içine tekrar süt koyup çocuğunuza vermeyin biberonun cam olması konusunda ısrarcı olun ve her defasında sıcak su ile yıkayarak temizledikten sonra çocuğunuza verin. Bunun yanında kendi temizliğinize de dikkat edin çocuğa olası bir mikrobun geçmesine engel olun. Bu konuda çocuğunuzun her şeyi ağzına alıyor olmasına da dikkat edin.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More