Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Çürük Diş Sağlığınızı Olumsuz Etkiliyor

Ağız ve diş sağlığı denilince akla diş eti rahatsızlıkları gelmektedir. Ancak diş çürükleri ayrıca bir problemdir. Çünkü çürük sadece o dişi değil tüm dişleri etkiler. Diğer dişlerinde çürümesine neden olur. Bu neden le ağzınızda çürük bir diş ile karşılaştığında mutlaka tedavisine başlamalısınız. Aksi takdirde oluşan bakteriler diğer dişlerinizde olumsuz yönde etkileyerek onlarında çürümesine neden olur. Diş çürüdüğü zaman dolgu ya da kanal tedavisi ile kurtulabilir.

Ancak bunun için zamanında doktora başvurmalısınız. Aksi takdirde dişinizi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle çürük diş ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden bir diş doktoruna başvurmalısınız.

Çürük Dişlerin Zararları Nelerdir?

Çürük dişler sadece ağız sağlığını etkilemez. Oluşan bakteriler tüm vücudunuza etki edebilir. Bu bakteriler yapılan araştırmalarda kalp ve damar hastalıklarına, mide rahatsızlıklarına ya da böbrek sorunlarına yol açabilir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Ayrıca nezle, grip ya da farenjit gibi rahatsızlıkları da tetikler. Görüldüğü üzere çürük bir diş vücudunuzda pek çok olumsuzluğuna yol açabilir.

Bunun için ağzınızda çürük diş sorunu yaşadığınızda hemen bir doktora başvurmalı ve çözüm yollarına başvurmalısınız.

Ağız sağlığı son derece önemlidir. Yaşadığınız diş problemleri pek çok rahatsızlığın sebebi ya da habercisi olabilir.

İlgili Link : Dental Plak Nedir

Ağız Sağlığınıza Dikkat Edin

Ağız ve diş sağlığı son derece önemlidir. Diş temizliğinize dikkat etmediğiniz durumlarda pek çok rahatsızlığın başlangıcına neden olabilir. Peki diş çürümesinin önüne geçmek için neler yapmalısınız?

  • Öncelikle dişlerinizi düzenli olarak günde iki defa ve yaklaşık 3 dakika süre fırçalamalısınız. Diş ipi kullanarak dişlere yer yapmış yemek artıklarını güzelce temizleyebilirsiniz. Ayrıca dişlerinizi fırçalamadan kesinlikle uyumayın.
  • Abur cubur tarzı yiyeceklerden kaçının. Bu tarz yiyecekler tükettiğiniz zaman mutlaka su için ya da bol su ile ağzınızı temizleyin. Bunların dışında ise asitli içeceklerden uzak durun diş çürümesine harika bir zemin hazırlamaktadır. Ayrıca asitli içecekler sadece dişlere değil tüm vücuda zararı olduğunu unutmayın.
  • Şekerli yiyeceklerden kaçının. Unutmayın bakteriler şekerli ortamlarda daha hızlı üremektedir. Çürükler yalnızca diş fırçalamak ile önlenemez. Diğer dengeli beslenmek de ağız sağlığı için çok önemlidir.
Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More