Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Damaklarda Şişme Neden Olur?

Dişlerin bağlı bulunduğu ağızda bulunan tüm et yapısına damak denilmektedir. Bazı sebeplerden dolayı damaklarda şişme meydana gelmektedir. Bu damak şişmesi gibi durumların birçok nedenleri bulunmaktadır. Damaklarda şişme neden olur konusunda, genellikle damak şişmeleri ağız bakımının düzenli ve doğru bir şekilde yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda alanında uzman bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Damak şişelerinin temel sebebi kılcal damarlara ilgili bir sorundan kaynaklanabilir. Bu durum kişinin zaman zaman sosyal hayatını bile etkileyebilmektedir. Diş etinde ya da damakta oluşan iltihap durumundan dolayı bir şişkinlik meydana gelebilmektedir.

Bu durum ağrıya sebep olduğundan kişinin yemek yemesini bile zorlaştırabilmektedir. Kişilerin yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bu şişlik diş hekimine gidilerek tavsiye edeceği ilaçları kullanması gerekmektedir.

Damak Şişmesi Kimlerde Görülür ve Sebepleri Nelerdir?

Ağızda oluşan sağlık sorunlarından birisi de damaklarda görülen şişmelerdir. Bu damaklardaki şişkinlikler genellikle hamile olanlarda, C ya da B vitamini eksikliği olan kişilerde, ağzında bakteriler ya da virüs oluşmuş kişilerde, doğru olmayan ve düzensiz ağız bakımı yapan kişilerde, kılcal damarlarda oluşan hasarlı kişilerde, iltihap olan kişilerde daha çok görülmektedir. Hamilelerde görülen damak şişmelerinde genellikle bu dönemde hormonal dengenin değişmesinden dolayı oluşmaktadır. Bu dönemde damaklardaki şişmeleri bir diğer sebebi ise diş etlerindeki basıncın daha da artmasıdır. Bu gibi durumlar gebelikte damakta şişelere neden olmaktadır.

Damaklarda şişme neden olur konusunda, damakta şişmeleri bir diğer sebebi ise vitamin eksikliğidir. Özellikle C ve B vitamini eksikliklerin de damakta şişkinliklere sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda B ve C vitamini içeren besinler tüketilmeli ya da vitamin takviyesi ilaçlar kullanılmalıdır. Sürekli ağzımızda çeşitli besinler alınmaktadır. İçilen asitli içecekler ya da farklı besinler alınması ile yeterli temizliğin yapılmaması sonucunda ağızda bakteri ve virüslerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu gibi virüslerin ve bakterilerin oluşması ile damakta şişmeler meydana gelmektedir.

Damaklarda şişme neden olur kapsamında, düzensiz ve doğru olmayan ağız bakımı yapan kişilerde de damakta şişkinliklere görülmektedir. Sebebi ise dişlerin yanlış fırçalayarak diş etlerine zarar vermesinden dolayı damakta şişkinliklere neden olmaktadır. Ayrıca düzgün bir şekilde ağız ve dişlerin temizliği yapılmadığından dolayı damakta şişliklere sebep olmaktadır. Bir diğer damak şişmesinin nedeni ise sert ve yumuşak dokuya sahip kılcal damarların hasar görmesinden dolayı damakta şişme olmaktadır. Ayrıca diş etinde yaşanan iltihaplanmalardan dolayı damaklarda şişme meydana gelmektedir.

Damak Şişmesinin Belirtileri

Damaklarda şişme neden olur konusunda, diş etlerinde ve damaklarda şişme gibi sağlık problemleri olabilmektedir. Bu gibi sağlık sorunlarının bazı belirtileri bulunmaktadır. Öncelikle diş etinde şişmeler ve hafiften ağrılar ile damakta şişlik belirtileri başlamaktadır. Sonrasında ise kızarıklıklar oluşmaya başlaması ile diş etlerinde kanamalar meydana gelmektedir. Diş eti kanamaları da damak şişkinliği belirtileri arasında yer almaktadır. Damaktaki şişkinlik ile diş etine basınç yapması ile birlikte dişler fırçalandığı sırada kanamalar meydana gelmektedir. İlerleyen damak şişkinliklerinde diş eti iltihabı meydana gelmekte ve ağzınızı hareket ettirmekte zorlanmalar olmaktadır.

Herhangi bir şey yemek ya da içmek istendiğinde sıcak veya soğuk fark etmeksizin hassasiyet oluşmaya başlaması da damak şişmeleri belirtileri arasındadır. Damaklarda şişme neden olur kapsamında, damak şişkinliğinde meydana gelecek bu hassasiyet günlük yaşantıda kişiyi oldukça zorlamaktadır. Ayrıca bu gibi belirtilerin başlaması durumunda daha fazla ilerlememesi için alanında uzman bir diş doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Yapılan kontroller sonucu doktorun tavsiye edeceği ilaçların zamanında kullanılması ile damakta bulunan şişliğin geçmesi sağlanır. Bu sağlık probleminin geçmesinden sonra kişi tekrardan günlük hayatına normal bir şekilde devam eder.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More