Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Beyazlatma Zararlı Mı

Diş beyazlatma işlemi tecrübeli ve deneyimli diş hekimleri tarafından yapılması durumunda hiçbir zararlı değildir. Diş beyazlatma uygulaması doğru zamanda ve bilinçli bir biçimde yapılmalıdır. Dişin sert yapısına diş beyazlatmanın hiçbir zararı yoktur. Ancak uygulanacak konsantrasyon malzemesinin doğru seçilmesi gerekir.

Genç yaşta olanlara yüzde on konsantrasyon malzemesi yeterli gelmektedir. ancak diş beyazlatma işlemini diş hekimine danışarak ve onun önereceği konsantrasyon malzemeleri ile yapmak her zaman daha avantaj sağlar.

Diş Beyazlatma İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Birçok tıbbi işlem gibi bazı durumlarda diş beyazlatma uygulamasının yan etkileri bulunabilir. En sık görülen yan etki dişlerde oluşabilecek hassasiyetidir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Diş beyazlatma işleminde kullanılan malzemelerin dişin çevre dokularına zarar vermesi söz konusu olabilir. Bu nedenle diş beyazlatma işleminden sonra hassasiyet oluşabilir. Bu hassasiyet genellikle sıcak soğuk hassasiyeti veya tatlı ekşi besinlerle oluşan hassasiyetlerdir. Bunun için doktorlar genellikle diş beyazlatma işleminin ardından hastaya dişleri koruyucu jel kullanmalarını öneriler.

Diş Beyazlatmanın Zararları

Hatta mümkünse diş beyazlatma işlemini muayenehane ve kliniklerde diş hekimi tarafından yapılması her zaman çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bazı durumlarda hastalar direk eczanelerden aldıkları diş beyazlatma ürünlerini kullanarak dişleri beyazlatma işlemini yapmak istemektedirler.

Ancak bu genellikle çok fazla tavsiye edilen bir durum değildir. Bazı diş boyama etkisi oluşturan dişlerin beyaz görünmesine sebep olan kimyasallar dişlere zarar verir. Dişlerin üst parlak yüzeyini aşındırarak dişlerde hassasiyet oluşmasına sebep olurlar. İlgili Link : Diş İpi Faydaları

Lazerle Diş Beyazlatma

Son yıllarda estetik diş hekimliği konusundaki gelişmeler diş beyazlatma konusunda da hayata geçmiştir. Bunlardan biri de lazerle diş beyazlatma işlemidir. Bu günümüzde özellikle son yıllarda çok fazla tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu yöntem dişi beyazlatırken aynı zamanda diş minesine zarar vermez ve diş sağlığı yapısını ve dokusunu bozmaz. dolayısıyla diş beyazlatma konusunda doğru karar vermek ve bunu bir diş hekimi önerisi veya diş hekimine yaptırmak son derece önemlidir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More