Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Çürüklerini Önlemenin Yolları

Birçok insan diş çürüklerinden muzdariptir. Çocuklarda da sıkça görülen diş çürüğünü önlemek mümkündür. Diş bakımınıza özen gösterip, birkaç tavsiyeye de uyduğunuz takdirde dişleriniz sapasağlam kalacaktır. Çürümüş dişin eski haline dönmesi mümkün değildir, lakin sağlam dişlerinize iyi baktığınızda çürük olmasını önleyebilirsiniz.

Dişlerinizde ağrı hissettiğinizde, hatta hissetmenize gerek kalmadan bile düzenli periyotlar ile diş hekimine gitmelisiniz. Fark edilmeyen çürükler ilerlediğinde ciddi kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bunun için de arada diş doktoruna gitmenizde fayda vardır.

Asitli İçeceklerden Uzak Durun

Asitli içeceklerin insan sağlığına olan zararları bilinen gerçeklerdendir. Asitli içecekler dişlere de ciddi zararlar veriyor ve çürük oluşma ihtimalini artırıyor. Dişlerinizi çürükten korumak istiyorsanız ilk olarak asitli içecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Asitli içecekler diş minelerine zarar veriyor ve diş minesinin altındaki sarı tabakanın çıkmasına neden oluyor. Hem dişlerinizin sağlığı için hem de vücudunuz için asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Tüketirseniz de, hemen dişlerinizi fırçalamalı ya da ağzınızı su ile çalkalamalısınız. Asitli içeceklerin yanı sıra şekerli gıdalardan da uzak durmanızda fayda vardır. Çünkü şekerli gıdalar da dişlere ciddi oranda zarar verir. Dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız, çürümesi o kadar gecikir. Ayrıca çürümüş bir dişi iyileştiremezsiniz fakat çürük dişe iyi bakarak uzun yıllar çürüğün ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Her Gün Mutlaka Dişlerinizi Fırçalayın

Diş bakımının en önemli unsuru diş fırçalamaktır. Dişlerinizi günde en az iki kere fırçalamanız gereklidir ve her fırçalama süresi de yaklaşık 2 dakika sürmelidir. Ayrıca dişlerinizi çürükten korumak için doğru fırçalama tekniklerini de bilmeniz gereklidir.

Dil, diş ve yanaklarınızın temizliğini iyi yapıp bakterilerden temizlenmesini sağlamalısınız. Diş fırçalamanın haricinde diş ipi de kullanarak diş temizliğinizi daha iyi yapabilirsiniz. İyi bakılan ağızlarda çürük görülme ihtimali çok daha azdır.

İlgili Link : Çoçuklarda Diş Çürüklerini Önlemenin Yolları

Kalsiyum Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Kalsiyum hem dişler için hem de kemikler için önemli bir mineraldir. Kalsiyum bakımından zengin besinler tüketmek dişlerinize önemli ölçüde faydalı olacaktır.Kalsiyum denince akla ilk olarak süt ve süt ürünleri gelse de, kalsiyum yönünden zengin başka gıdalar da vardır.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Badem, mercimek, fasulye, somon, ıspanak, lahana, incir ve brokoli de yapısında kalsiyum bulundurur. Yapısında kalsiyum bulunan yiyecekler ve çiğ sebzeler tüketmek de dişlerinizi çürüklerden koruyacaktır. Dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız bakın, diş doktoruna gitmeyi ihmal etmeyin. Düzenli olarak diş kontrolü yaptırmak ve doktorunuzun tavsiyelerine uymak da çürüğü engellemenin yollarındandır.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More