Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Çürümesini Hızlandıran Gıdalar

Diş ve ağız sağlığı hayatımızın her alanında bizim için büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir ağız demek güzel gülüşler demek olduğu için mutlaka bakımlarına özen göstermek gereklidir. Diş fırçalamak ve ağız bakımı yapmak bazı durumlarda çürükler için yeterli olmamaktadır. Yenilen besinlerinde çürükler üzerinde etkili olduğunu bildiren uzmanlar diş çürümesine neden olabilen bu besinlerden de uzak durulması gerektiğini söylemişlerdir. Diş çürümesinin önüne geçmek için ağız ve diş bakımının yanı sıra mutlaka yenen besinlere dikkat edilmesi, diş çürümesini tetikleyecek yiyecek içeceklerden uzak durulması gereklidir.

Beyaz Ekmek ve Patates Cipsi

Karbonhidratları şekere çeviren şey tükürüklerden salgılanan emzimdir. Karbonhidrat deposu olan beyaz ekmek ve türevleri, patates cipsi hem ağız içerisinde dişlere yapışarak aralarına girmesine sebep olurken hem de şeker ve asit oluşumuna sebep olur. Bu gibi zararlı maddelerde dişlerin çürümesini hızlandırmaktadır.

Asitli İçecekler

Asit diş çürümesine neden olan en büyük düşmandır. Asitli yiyecek ve içecekler şekerle birleştiği zaman ortaya diş çürümesi için zemin hazırlanmış bir tablo çıkacaktır. Kola, limon, meyve suları, soda ve benzeri asitli içecekler diş çürümesine neden olan gıdalar arasında yer alır. İlgili Link: Diş Çürüklerini Önlemenin Yolları

Alkol ve Sigara

Alkol ve sigara kullanımı kötü alışkanlıklar arasında yer alıp diş çürümesine de zemin hazırlayan maddelerdir. Dişlere ve diş etlerine zarar verirken ağız içerisinde kötü koku oluşumuna da sebep olur. Sadece diş çürüklerine değil aynı zamanda tüm vücuda zararlı olduğu için tüketilmemesi konusunda uzmanlar uyarmaktadır.

Yapışık Gıdalar ve Kuru Meyveler

Yapışık gıdalar olan şekerlemeler normal şekerlerden daha fazla zarar verirler bu nedenle diş çürümelerini hızlandırır. Kuru meyveler ise karbonhidrat deposudur. Kuru meyve tüketen kişilerin mutlaka dişlerini fırçalaması gereklidir. Yapışabileceğinden dolayı ağız bakımı yapılmazsa diş çürümelerini hızlandırmaya yeterlidir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri ve spor içecekleri sağlıklı gözükseler de spor sonrası ve öncesi zararlı yönleri de vardır. İçerisindeki yüksek şeker oranı yüzünden diş çürümelerini hızlandırabildiklerinden tüketilmeleri önerilmez ama tüketilmesi gerekli durumlarda mutlaka diş fırçalaması ve ağız bakımının yapılması tavsiye edilir.

Şarap

Şarap alkol grubunda olduğu için sağlığa olumsuz etkileri yanı sıra dişlerde de çürümeyi hızlandıran bir yapıya sahiptir. Şaraplardan özellikle kırmızı şarap dişlerde leke oluşumuna sebep olarak kötü bir görüntü oluşmasına neden olur.

Şeker ve Çikolatalar

Şeker ve çikolata tüketimi her hastalığın başı gibi gözükse de bir o kadarda tatlı gıdalardır ve vazgeçilemez keyiflerdendir. Her türlü şeker ve çikolata grubu ne kadar masum ve ne kadar sağlıksız olsa da seven kişiler mutlaka sık sık diş hekimini ziyaret etmek zorundadır. Dişe yapışarak diş ile temas halinde kalır ve diş çürümesinin hızlanmasına neden olur. İlgili Link: 20 Yaş Dişinin Verdiği Rahatsızlıklar

Turunçgil Grubu

C vitamini bakımından zengin olan ve sağlığa faydalı olan bu besin grubu yüksek asit içermesi nedeniyle diş çürümesine zemin hazırlayan besin grubudur. Sağlık açısından faydalı olduğu için bol bol tüketilmesi önerilirken mutlaka tüketim sonrası ağızın bol suyla çalkalanması ve dişlerin fırçalanması önerilir. Bu şekilde yiyecek, içeceklere dikkat ederek ve ağız bakımını aksatmadan yaparak diş çürümelerinin önüne geçilebilir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More