Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Eti Kanaması Nedenleri

Diş Eti Kanaması basit gibi görünse de günlük hayatta yaşam kalitenizi oldukça düşüren bir diş sorunudur. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yanında sağlıklı dişler de çok önemlidir. Dişler insanların en büyük yardımcısı ve besinlerin öğütülmesinde dişlerin rolü önemelidir. Hayat standartlarının düzelmesi ve gelişen teknoloji ile beraber kullanılan modern cihazlar yardımıyla dişler sorun olmaktan çıkıyor. Diş sağlığı için insanların belli aralıklarla diş hekimlerine başvurması ve bu teknolojik cihazlar yardımıyla ağız bakımlarını yaptırması gerekir.

Dişte meydana gelen hastalıklardan biri de diş eti kanamalardır. Diş eti kanamalarının pek çok sebebi vardır. Fakat en önemli sebebi ağız sağlığına yeterince önem verilmemesidir.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Her yemekten sonra ağız içerisinde kalan yemeklerin zamanla bakteriye dönüşmesi ve bu bakterilerin diş etlerine zarar vermesi ile diş eti kanamaları başlar. Zamanla oluşan bu plakların yapışkan bir hal alması diş etlerinde iltihaplara neden olur. Sürekli kanayan dişler dikkat edilmezse diş çürümeleri ve diş kayıpları görülür.

Diş eti kanamalarına zamanında müdahale edilmediği takdirde başka hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıkların başında çene kemiği sorunları baş gösterebilir.Ağız içerisinde meydana gelen bu ciddi rahatsızlıklar kişilerin yaşam kalitesini düşürüyor. Bu nedenle diş eti kanamaları önemsenmeli ve tedavisi için hemen bir hekime başvurulmalıdır.

İlgili Link : Çürük Diş Kalp Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Diş Eti Kanamasının Belirtileri

Diş eti kanamaları genelde kendilerini diş fırçalama işlemleri sırasında gösterirler. Fakat diş kanamalarının birçok nedeni bulunur.

Kanamaların asıl nedeni diş iltihaplarıdır. Bunun nedeni ise temizlenmeyen plakların vermiş olduğu zararlardır. Temizlenmeyen plaklar dişlerde hassasiyete ve kızarıklara yol açar. Kullanılan ilaçların göstermiş olduğu yan etkiler sonucu dişlerde kanamalar gözükebilir. Böyle durumlarda zorunlu kullanılacak ilaçların yanında muhakkak etkili sağlık ürünlerin de kullanılması gerekir. Diş eti kanamalarının bir diğer nedeni de hamilelik döneminde hassaslaşan dişlerdir.

Dişler sürekli kullanılan, sıcağa ve soğuğa aruz kalan yapılar olduğundan dolayı bakımlarının da iyi yapılması gerekir. Yapılmadığı takdirde diş eti kanamaları baş gösterir. Sağlıksız tüketilen besinler zamanla diş yapısına zarar verir ve kanamalara neden olur. Bunun dışında sigara kullanmak ve bazı zararlı alışkanlıklarda diş kanamalarının belirtileri arasında yer alır.

Diş Eti Kanamalarını Engelleyen Tedaviler

Kişisel temizliğin önemli olduğu günümüzde diş eti kanamalarını da engellemek için günlük her yemekten sonra dişleri fırçalamak ve oluşacak bakterileri engellemek gerekir. Kullanılan diş fırça, macun ve diş iplerinin doğru kullanılması ve diş hekimlerinden bu konuda destek almak gerekir. Ayrıca antiseptik gargaralar ile ağız içi ve diş aralarının temizlenmesi gerekir.

Yaşanan kanamalar daha çok bakteriyel enfeksiyon kaynaklı olduğundan dolayı dişin alt yapısına kadar etki edecek diş macunu kullanmak doğru bir seçim olacaktır. Böylece dişin etrafında ve alt yapılarında bakteri birikimi engellenmiş olur. Bu şekilde ağız sağlığına dikkat etmek ileride yaşanacak diş kayıplarını da engeller.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More