Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Eti Morarması Nedenleri

Diş eti morarması günümüzde çok yaygın olarak görülen diş problemlerinden bir tanesidir. Dokulara rengini veren pigmentlerin zamanla yoğunlaşmasından kaynaklı olarak diş eti morarması meydana gelir. Buna bağlı olarak, damak yapısına uygun olmayan diş tedavileri sonucunda da diş eti morarması görülür. Diş eti morarması nedenleri kapsamında birçok neden bulunuyor. İşte bazı nedenler şu şekilde sıralanır;

  • Aşırı alkol ve sigara
  • Genetik sebepler
  • Aşırı kafein tüketimi
  • Yanlış uygulanmış olan diş tedavileri
  • Yeterli ve dengeli beslenmemek

Diş Eti Morarması Nedir?

Bildiğiniz üzere vücudumuzun her yerinde morarmalar görülebilmektedir. Buna bağlı olarak diş etlerinde de morarmalar meydana gelebilir. Peki diş eti morarması nedir ve diş eti morarması nedenleri nelerdir? Diş eti morarması genel olarak ağız ve dişlerde meydana gelen yaralanmalar veya çeşitli travmalar sonucunda ortaya çıkabilir. Tırnak yemek, diş gıcırdatmak ya da parmak emmek gibi alışkanlıklar diş etlerinde morarmaya neden olabilir. Bunun yanı sıra, sert yiyeceklerin direk ısırılması ya da her türlü kabuklu yiyeceklerin kabuklarının dişlerde kırılması da morluklara neden olabildiği gözlemlenmiştir.

Diş eti morarması nedenleri arasında en başta, aşırı alkol ve sigara tüketmek bulunuyor. Aşırı alkol ve sigara tüketimi, birçok hastalığı ve ölümcül riski beraberinde getirdiği gibi diş eti morarmasını da meydana getirir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Bunun yanı sıra genetik sebepler, aşırı kafein tüketimi, yanlış uygulanmış diş tedavileri ve dengesiz beslenme de diş eti morarmasına yol açtığı gözlemlenmiştir. Ülkemizde çok yaygın olarak görülen bu problemi önlemek ve tamamen engellemek için de bazı şeyler yapılabilir. Peki diş eti morarmasını önlemek için neler yapılabilir? İşte tüm detaylar!

Diş Eti Morarmasını Önlemek için Neler Yapılabilir?

Diş eti morarması birkaç yöntemle önlenir. Fakat kişi de genetik bir sebepten kaynaklı olarak diş eti morarması mevcut olmaması gerek. Genetik sebeplerden kaynaklanmadığı sürece diş eti morarması her zaman önlenebilir. Diş eti morarmasını önlemek için neler yapılabilir?

  • Ağız ve diş sağlığı bakımını daima benimsemek
  • Diş ipi kullanmak
  • Dişlerdeki bütün çürüklerin önlenmesi ve tedavi edilmesi

Diş Eti Morarması Genel Olarak Kimlerde Görülür?

Diş eti morarma problemleri genel olarak kadınlar da görülen bir problemdir. Özellikle kadınlarda hormon değişikliklerinin yaşandığı dönemlerde görülür. Buna bağlı olarak, kadınlarda ergenlik, hamilelik gibi hormon değişimlerinin çok yoğun yaşandığı dönemlerde diş eti morarması görülme ihtimalinin arttığı gözlemlenmiştir.

Bunun yanı sıra,  diş etlerinde bulunmakta olan melanin pigmentinin yoğunlaşması ile beraber diş eti morarmasının görüldüğü de bizzat bilinir. Hormon dengesizlikleri ise melanin pigmentinin yoğunlaşmasına sebebiyet verecektir. Sonuç olarak diş eti morarması kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin herkeste görülen bir diş problemidir.

Diş Eti Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti morarması nedenleri kapsamında ki en önemli husus aşırı alkol, sigara, dengesiz beslenme gibi faktörlere dikkat etmek gerekecektir. Yani alkolü ve sigarayı bırakmak, daha sağlıklı beslenmek, diş eti morarmasında genetik bir problem olmadığı takdirde diş eti morarması engellenecektir. Peki, günümüzde çok yaygın olarak görülen bu problem nasıl tedavi edilir? Diş etlerinin morarmasına yönelik pek çok tedavi yöntemi, uygulanır. Daha sağlıklı bilgi için hekiminize danışınız.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More