Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Fırçalama İle Sağlıklı Gülüşlere Sahip Olun

Çürükleri önlemek için, dişleri kaplayan şeffaf bakteri tabakası olan plağı çıkarmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu günde iki kez dişlerinizi fırçalamak ve günde en az bir kez diş ipi kullanmaktır. Fırçalama ayrıca diş etlerini uyararak sağlıklı kalmalarına ve diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Bu sebepten dolayı düzenli bir şekilde diş fırçalamak sağlıklı bir gülüşün ilk kuralıdır.

Doğru Diş Fırçasını Seçme

Tüm diş fırçaları eşit üretilmez ve herkesin aynı diş fırçasına ihtiyacı yoktur. Çoğu yetişkin için, yumuşak ile orta arası, yuvarlak uçlu naylon kıllara sahip küçük-orta boy bir fırça başlığı en iyi seçeneğinizdir. Fırçanın başının ağzın tüm bölgelerine sığması gerekir. Kıllar çok sert veya kaba olamaz, aksi takdirde diş minesini dişlerinizden sıyırıp yarardan çok zarar verirler.

Çocukların aynı türden kıllara sahip, çocuk boyunda fırçalara ihtiyacı olacaktır. Hassas dişleri, düzensiz şekilli dişleri veya diş fırçasını kolayca tutamayan motor kontrolü olan kişiler için özel diş fırçaları vardır.

Aynı anda her iki yönde dönen başlıklara sahip elektrikli diş fırçalarının, manuel diş fırçalarına göre plak çıkarmada daha iyi olduğu gösterilmiştir. Elektrikli diş fırçaları herkes, hatta çocuklar tarafından kullanılabilir ve temizliği daha kapsamlı hale getirebilir.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Dişler En Doğru Nasıl Fırçalanır?

Dişlerinizi fırçalamanın temel amacı, dişlerinizin üzerindeki ve etrafındaki plak ve yiyecek parçalarını çıkarmaktır. Bu, bakterilerin birikmesini ve kontrolden çıkmasını önler.

  • Kılları doğrudan dişlere doğrultmayın. Bunun yerine, kıl uçlarını dişeti çizginize karşı 45 derecelik bir açıyla eğin. Kılları dişin tüm yüzeylerinde hareket ettirmek için küçük dairesel hareketler kullanın.
  • Her bir dişin dış yüzeyini fırçalayarak başlayın, kılların dişeti çizginize doğru açılı olduğundan emin olun.
  • Dişlerinizin iç yüzeyleri ile tekrarlayın.
  • Arkadaki azı dişlerine dikkat ederek dişlerinizin ısırma yüzeyleri boyunca fırçalayın.
  • Dilinizi fırçalayarak bitirin – bu nefesinizi ferahlatacak ve ağzınızdaki bakterileri yok etmeye yardımcı olacaktır.

Küçük Çocukların Diş Alışkanlığı Kazanması

Çocuklara dişlerini fırçalamalarını öğretmek biraz zor olabilir. Onları küçükken bir diş hekimine götürmenizi tavsiye ederiz, burada ağız sağlığı uzmanları size ve çocuğunuza dişlerini fırçalamak için uygun yöntemi öğrenmekten çok mutlu olacaklardır. Evde yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

İlk başta fırçalarını tutmalarına yardım edin. Büyük boy saplı özel fırçalar, çocukların fırçaları düzgün bir şekilde tutmasına yardımcı olur. Küçük saplı fırçaların, çocukların bunları düzgün bir şekilde kavraması için desteklenmesi gerekebilir.

Örnek olun. Dişlerinizi çocuklarınızla fırçalayın, böylece nasıl yapıldığını görebilirler. Fırçayı dişlerinin üzerinden geçirmelerine ve her yüzeyi temizlemelerine yardımcı olun. Unutmayın ki çocuklar ebeveynlerini örnek alırlar dış fırçalayan bir ebeveyn, çocuklarına da olumlu bir şekilde örnek olur.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More