Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Gıcırdatma Nedenleri

Sağlıklı yaşamın temel kaynağı stres ve sıkıntılardan uzak kalmak ve doğru beslenme ile mümkündür. Bu sebeple insanlar yoğun iş tempolarından uzak kalarak kendilerine zaman ayırmaya çalışıyorlar. Bunun içinde düzenli egzersizler, sağlıklı yiyecekler ile vücutlarının ihtiyacı olan takviyeleri alıyorlar. Fakat çoğu insan buna dikkat etmediği takdirde bazı sorunlar ile karşılaşabilir.

Bu sorunlardan biri de diş gıcırdatma denilen bruksizm rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık genellikle kendini uyku sırasında dişlerin gıcırdatılması ve çene sıkma problemleri gibi kendini gösteriyor. Her ne kadar önemsiz gibi gözükse de bu rahatsızlığın altında yatan psikolojik ve biyolojik etmenler bulunur. Bu nedenle diş gıcırdatılması konusunda bir uzmandan destek almak iyi olacaktır.

Diş Gıcırdatmanın Altında Yatan Etmenler

Dik gıcırdatmaları hakkında farklı görüşler bulunur. Kimi uzmanlar bu rahatsızlığın dişin yapısından kaynaklandığını dile getirirken kimi uzmanlar ise bu durumun santral sinir sisteminde meydana gelen bir rahatsızlığın neden olduğunu dile getiriyorlar. Diş gıcırdamalarının altında yatan en önemli sorun strestir. Çünkü stres her anlamda insan sağlığını etkilediği diş sağlığı konusunda da olumsuz bir etken olarak bulunuyor.

Sağlıklı yaşamın temel kaynağı stres ve sıkıntılardan uzak kalmak ve doğru beslenme ile mümkündür. Bu sebeple insanlar yoğun iş tempolarından uzak kalarak kendilerine zaman ayırmaya çalışıyorlar.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Günlük hayatta karşılaşılan olumsuz durumlar ve endişe verici durumlar insan psikolojisini etkiliyor. Çoğu insan yaşadığı olumsuzluklarla baş edecek bir yapıya sahip değildir. Beden ve ruh salığı çok önemlidir. bunların çökmesi farklı hastalıklar şeklinde karşımıza çıkar. Bu hastalıklardan biri de diş gıcırdamalarıdır. Çünkü insan vücudu yaşadığı sorunlar karşısında tepki vermek zorundadır. Bu durum uyku sırasında bruksizm yani diş gıcırdaması olarak karşımıza çıkar.

Diş gıcırdamanın bir diğer nedeni ise sağlıksız beslenmedir. Çünkü vücudun bazı vitamin ve minarelere ihtiyacı vardır. Bunlar karşılanmadığı takdirde rahatsızlık şeklinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle günlük alınması gereken vitaminlere dikkat etmek gerekir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More