Diş Hekimi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Diş Hekimi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

DİŞ SAĞLIĞI

03.03.2021 00:00

Diş sorunu çocukluktan başlayarak yaşlılık dönemine kadar sürmektedir. Çocukluk döneminde ağız yapısı yeni yeni geliştiğinden dolayı çarpık diş problemi ortaya çıkar. Diş problemleri bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Herkesin bir diş hekimine kesinlikle ihtiyacı vardır. Bireyler yaşamları boyunca en az 2 kere diş hekimine muayene olmak için gitmeleri gerekmektedir.


İyi bir diş hekimi seçmek için beklentilerin karşılanması, ulaşmanın zor olmaması ve sevilecek bir hekim seçilmelidir. Bireylerin diş hekimi hakkında bireysel bir araştırma yapmaları en doğru yoldur. Diş hekiminin randevu planlaması, hastalara karşı olan ilgilisi ve işini hijyen ortamında yapmasına da dikkat edilmelidir.
Diş Hekiminde Olması Gereken Özellikler


Uzman diş hekiminin özelliklerinin en başında hastayı tanıması ve onu uygun bir tedavi yöntemini anlaşılır ve nazik bir dille anlatması gerekir. Hasta bu durumda tedavi yöntemini anlayıp kabul etmektedir. Diş hekiminin mesleki donanımı bakımından oldukça geniş ve beklentileri karşılayacak düzeyde olmalıdır. Diş hekimi kendi alanında kendisini geliştirmiş ve yeniliklere açık bir yapısının olması gerekir.


Tıp alanında gelişen olayları yakından takip etmelidir. Hasta ile iletişimi güçlü olmalıdır. Hastanın tedavisi için hastaya zaman tanımalıdır. Hasta ile yakın temas halinde olması ve diş hekiminin empati kurması, hastayı endişelendirmemesi ve hastaya güvende olduğunu hissettirmesi çok önemlidir.


İlgili Link: Ağız Kanseri


Diş Hekimi Görevleri Nelerdir?


Diş hekimi kliniğe başvuran hastaları muayene eder, rapor ve ilaç yazar. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili hastayı bilgilendirir. Diş eti hastalığı olan hastaların tedavisini ve takibini yapar. Diş taşı temizliği, dişlere dolgu ve kanal tedavisi gibi işlemleri uygular. Hastanın protez işlemlerini ve takibini yaparak sorunlarını giderir.


Hastane ve birim içi toplantılara katılır. Hastalara yapılan tedavi işlemleri ile ilgili işlemlerini hastane bilgi sistemine işler. Hastane tarafından belirlenen hedeflerin gerçekleşmesine yardım eder. Sağlık Bakanlığı hizmet kalitesi ile hasta ve çalışan güvenliği kapsamında faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak için yapılan çalışmaları idare ile eş güdüm halinde yürütür ve gerekli önlemleri alır.


İlgili Link: Çene Eklem İşlev Bozuklukları


Diş sorunu çocukluktan başlayarak yaşlılık dönemine kadar sürmektedir. Çocukluk döneminde ağız yapısı yeni yeni geliştiğinden dolayı çarpık diş problemi ortaya çıkar.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ