Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş İpi Faydaları

Diş ipi kullanımı ağız ve diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Ağız içi bakımı denildiğinde diş fırçalamanın önemi kadar diş ipi kullanmak da önemlidir. Öncelikle diş ipi kullanmak diş plaklarının oluşmasını engellediği gibi ağız kokusu ve diş eti hastalıklarının da oluşmasını da önlemektedir.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi kullanımı maalesef insanlar arasında yaygın değildir. Çok fazla ciddiye alınmaz. Ancak diş ipi kullanmak oldukça önemlidir. Diş fırçalamanın ne kadar ödemi varsa diş ipi kullanımı da o kadar önemlidir. Hatta ağız gargarası kullanmak dahi diş ipinin yerini tam anlamıyla tutmaz. Diş ipi iki dişin arasına girerek tahriş etmeden ve etrafındaki bölgeye zarar vermeden aşağı ve yukarı hareketlerle dişlerin arasında kalmış olan yemek artıklarını çıkarma işlemidir. Bunu her gün düzenli olarak yapmak gerekir. Diş ipi kullanımı diş eti hastalıklarını önlediği gibi diş çürüklerinin oluşmasını da önler.

İlgili Link : Diş Gıcırdatma Nedenleri

Diş Enfeksiyonlarını Önler mi?

 

Diş ipi kullanımı ağız ve diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Ağız içi bakımı denildiğinde diş fırçalamanın önemi kadar diş ipi kullanmak da önemlidir.

Öncelikle ağız ve diş sağlığı denildiğinde düzenli olarak günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılması akla gelmelidir. Diş fırçalama ve diş ipinin düzenli kullanılması öncelikle dişlerin çürümesini engellediği gibi diş enfeksiyonlarının oluşumunu da engeller. Ayrıca diş enfeksiyonları kan dolaşımına olumsuz etki ettiği için dolaşım problemi başka ciddi hastalıklara da sebep olabilir. Dolayısıyla diş ipi kullanmak birçok önemli hastalıkların önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Diş İpi Nasıl Kullanımı?

Öncelikle 50 santim uzunluğundaki diş ipini her iki elin orta parmak arasından belli bir mesafe boşluk bırakarak çok sıkmamak koşuluyla diş aralarında sokarak ittirin. Diş arasına giren diş ipini gerek diş aralarında bulunan yemek artıklarını çıkarmaya çalışın. Ancak diş ipini koparmamaya dikkat edin. Diş ipi diş arasına girdiği zaman diş etini kavrar ve arasındaki artıkları temizler. Çok uzun süre diş ipi ile meşgul olmaya gerek yoktur. Çok kısa sürede diş ipi ile diş arasındaki artıklar rahatlıkla temizlenebilir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More