Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş İpi Nedir

Ağız ve diş sağlığı konusunda önemli ayrıntılardan biri diş ipi kullanmaktır. Diş ipi kullanma ağız içi bakımı ve hijyenin bir parçasıdır. Ancak diş ipi kullanmak insanlar arasında ve genel anlamda fazla yaygın değildir. Diş ipi kullanan kişilerin sayısı oldukça azdır.

Diş ipi kullanmanın faydaları:

• Ağız içi bakım ve hijyen sağlar

• Ağız kokusunu önler

• Ağız içinde gelişen enfeksiyon ların kana karışmasını engeller

• Diş eti kanamalarına önler

• Diş plak oluşumunu önler

• Ağız hijyenine katkı sağlar

Ağız İçi Ve Diş Bakımı

Her gün periyodik olarak ve aksatılmadan yapılması gereken en önemli konulardan biridir. Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması gerekir. Diş fırçasının giremediği ancak yemek artıklarının rahatlıkla girdiği bölgelerin diş ipi ile temizlenmesi şarttır. Diş ipi kullanımı ağız bakımının en önemli detaylarından biridir.

İlgili Link : Çocuğunuzun Ağız Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ağız Kokusunun Önlenmesi

Ağız içi bakımı ve hijyeni diş fırçalama, gargara yapma ve diş ipi kullanmaktır. Bunların eksik yapılması durumunda ağızda istenmeyen rahatsız edici kötü kokuların oluşmasına sebep olur. Bunun nedeni de yediğimiz yiyeceklerin diş aralarına girerek o bölgede ağız kokusu oluşturmasıdır. Dolayısıyla ağız içi bakımı ve düzeni denildiğinde diş fırçalamak kadar diş ipi kullanımı da son derece önemlidir.

Ağız İçi Enfeksiyonların Kana Karışması

Ağız İçi Enfeksiyonların Kana Karışması

Ağız içi ve dişlerin bakımı düzenli yapılmadığı durumda ağız içinde ve dişlerde enfeksiyon gelişmesi çok sık rastlanan durumlardan biridir. Enfeksiyonun gelişmesinin diğer bir zararı ise kan dolaşımını etkilemesidir. Dolayısıyla kan dolaşımının etkilendiği durumda başka ciddi hastalıkların oluşmasına da neden olur. Diş ipini düzenli olarak kullanan hastalarda ağız içi ve diş sağlığı gerçek anlamda yapıldığı için bu tür sorunlarla karşılaşılmaz. O nedenle diş ipi kullanımı diş ve diş eti hastalığı gelişmesini de önler.

Diş Kanamalarını Önler

Ağız ve diş sağlığı konusunda önemli ayrıntılardan biri diş ipi kullanmaktır. Diş ipi kullanma ağız içi bakımı ve hijyenin bir parçasıdır.

Birçok kişi diş eti kanamasından şikâyetçidir. Özellikle diş fırçalanması sırasında diş eti kanamaları sıkça yaşanan bir durumdur. Ancak düzenli olarak diş ipi kullanan kişilerde diş eti kanaması gerçekleşmez. Diş eti kanaması da ağız içi bakımının gerektiği gibi yapılmaması durumunda gelişen rahatsızlıklardan biridir. Diş eti kanaması bir hastalık belirtisi ve dişlerle ilgili bir sorunun olduğu anlamına gelir. Düzenli olarak diş ipi kullanılması durumunda diş eti kanaması da oluşmaz.

Diş Plaklarını Oluşumunu Engeller

Ağız içi dişlerin bakımı ve hijyeni oldukça önemlidir. Düzenli diş fırçalayan ve diş ipi kullanan hastalarda dahi ağız içi bakımı ve diş sağlığını %100 korumak mümkün değildir. Ancak ağız içi bakımının diş ipi kullanılması ile son derece ilişkisi vardır. Diş ipi kullanmak öncelikle dişlerdeki plağın oluşmasını engeller. Dolayısıyla diş plaklarının oluşması ve bunların genişlemesi durumunda diş eti hastalıklarının ve diş çekilmelerinin oluşması kaçınılmazdır. Aynı zamanda belli aralıklarla diş taşı temizliği yapılarak ve diş ipi kullanılarak diş plaklarının önüne geçilebilir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More