Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Köprüsü Nedir?

Diş köprüsü genellikle kişilerde  diş eti hastalıklarından tercih edilir. Buna bağlı olarak köprüler, diş kaybı durumlarında tercih edilirler.

Ayrıca diş eksikliklerinde ve tedavide kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Bu noktada; diş köprüsü nedir sorusu içinkişilerde herhangi bir sebep ile dişler eksikse ve dişlerin dizilişinde boşluklar varsa uygulanırlar.

Buna istinaden çevredeki diğer dişlerden yüksek destek alınarak   uygulanır.

Diş Köprüsü Uygulaması Hangi Durumlarda Olur?

Geniş kapsamda diş köprüsü nedir sorusu için uygulaması sayesinde eksik dişler köprülerle doldurularak tedavi gerçekleşir. Aynı zamanda; köprü tedavisi ile dişler hizalanır ve tüm çarpık dişler düzeltilir.

Diş köprüsü tedavisinde köprüyü yerleştirmek için özellikle hasta uyuşturulur.

İlgili Link: Diş Törpüleme Nedir

Sonrasında köprü uygulamasına başlamak için dişler uygun bir yapıya getirilir ya da duruma göre kesilir.  Bununla birlikte Köprü yapmak için dişlerin boyutuna göre hesaplama yapılır.

Diş köprüsü uygulamasında geçici bir köprü uygulanır. Aynı zamanda geçici köprü kullanılırken gerçek köprü dişin boyutuna göre tasarlanarak şekillenir. Daha sonra gerçek köprünün yapımı tamamlanır.

Uygulama hastanın ağız ölçüsüne göre kalıcı köprüler yerleştirilerek devam eder ve medikal yapıştırıcı ile yapıştırılır.  Uygulama sonrası köprü tedavisi tamamlanır.

Diş Köprü uygulaması diş eksikliklerinde iki diş arasındaki boşluğu dolduran bir diş restorasyonu uygulamasıdır.

Aynı zamanda bir diş çürüme veya kaza sonucu kaybedildiğinde tercih edilir. Böylece eksilen dişler için köprü tedavisi ile sorun ortadan kaldırılır.

Diş Köprüsü Nasıl Gerçekleşir?

Genellikle kişilerde diş köprüsü nedir sorusu için diş eksikliği arka arkaya ikiden fazla diş kaybı şeklinde olabilir. Bu gibi durumlarda implant destekli köprüler tercih edilebilir.

Özellikle Köprüler çeşitli malzemelerden ve yüzeylerden yapılarak oluşturulur. Bununla birlikte metal alaşımları vardır. Ayrıca porselen ve porselen köprüler doğal diş görünümündedir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Köprü tedavisinde ilk adım olarak kaybedilen dişlerin yerine koymak amaçlanır. Diş köprüsü gerçekleşmeden önce   sorunlu bölgeyi incelenir ve çenenin röntgenini çekilir.

Benzer nitelikte; diş köprüsü nedir sorusu için çoğu köprü, dayanak dişleri ile boşluğun her iki tarafındaki sağlıklı dişlere dayanarak yerleştirilir. Bu dişler bir köprü kurulumuna hazırlanmak için şekillendirilir.

Bu işlemde lokal anestezi tercih edilir. İlk olarak silindirik diş köprünün konumuna uygun bir şekle gelir.  Bazı durumlarda, köprüyü sabitlemek için diş implantları kullanılır.

Bazı hastalarda, kalıcı köprü yapılırken dolgu malzemesinden yapılmış geçici bir köprü oluşur.  Bu geçici köprü daha sonra kalıcı köprü ağza yerleştirilmeye hazır olduğunda çıkarılır.

Diş Köprüsü Çeşitleri Nelerdir?

Diş köprüsü genellikle dört çeşit malzeme ile yapılır. Bu malzemeler   altın, porselen, seramik ve alaşım gibi malzemelerdir.  Geleneksel diş köprüsünde köprülü diş sadece dişler arasında diş eksikliği gibi durumlarda tercih edilir. Bununla birlikte her iki taraftaki dişler kesilerek kaplama yapılır.

Daha sonrasında kesici diş kullanılır. Bu iki kaplama diş köprüsü nedir sorusu için dişin arasına, eksik olan dişin yerini alacak bir kaplama diş takılır.

Geleneksel diş köprüsü genellikle dünyadaki en popüler yöntemdir. Bunun nedeni işlem kolaylığı, maliyet ve dayanıklılık açısından en avantajlı yöntemlerden birisi olmasıdır.

Maryland diş köprüsünde diş kronu kullanılmayan durumlarda Maryland diş köprüsü tedavisi gerçekleşir. Bu diş köprüsü özellikle geleneksel yönteme çok benzer. Aynı zamanda   eksik dişin yanındaki her iki diş kullanılan yöntemdir.

Maryland köprü yönteminde, dişlerin arka tarafına yapıştırılan metal ya da porselen bir tutucu vardır. Aynı zamanda; bu yöntem eksik dişin her iki tarafında da diş olduğunda uygulanır.

İmplant destekli diş köprüsünde   diş eksikliği veya diş eksikliği yoksa diş köprüsü yöntemi gerçekleşir. Bu yöntemde ayrıca yan yana iki eksik dişi olması gereklidir.

Buna istinaden Son aşamada kaybedilen dişe implant tedavisi gerçekleşir. Böylece köprü görevi ile iki ameliyat uygulanır. Aynı zamanda bu yöntemde implant cerrahi olarak çene kemiğine entegre edilir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More