Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin

Sağlıklı yaşam dediğimiz zaman buna ağız sağlını da eklemeliyiz. Dış görünüşümüze değer verirken çoğu zaman dişlerimizi unuturuz. Dişlerimiz de sağlığımızı tetikleyen unsurlar içerisinde yer almaktadır. Diş sağlığımızın bozulması sindirim sistemimize kadar etki eder. Dişlerimizi beslenmemiz sırasında ve sonrasında korumamız, ağız sağlığımız için önemlidir. Ağızdaki yaşadığımız olumsuzluklar dişleri de etkilemektedir. İnsan bedeninin sağlığı için, diş sağlığı çok önemlidir.

Diş Sağlığını Korumamız İçin Yapmamız Gerekenler

Diş sağlığını koruyabilmemiz için öncelikli olarak, yeterli ve düzenli beslenmemiz gerekmektedir. Yumurta ve süt tüketimi oldukça önemlidir. Kalsiyum ve fosfat bakımından zengin olan bu gıdalar dişlerimizin çürümesini engelleyerek fayda sağlamaktadır. Aşırı asitli ve şekerli gıdalar, mikroorganizmanın etkisi artırdığı için sağlığa zararlıdır. Diş etlerinin zarar görmesine ve dişlerin çürümesine yol açmaktadır. Bu nedenle bu gıdaları tüketirken dikkatli olmalıyız ve tüketiminden sonra dişlerimizi fırçalamalıyız.

İnsan hayatındaki su tüketiminin önemi dişlerimizde de önem taşımaktadır. Çünkü az su tüketimi dişleri sarartmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde mümkün olduğunca su içmeli ve içtiğimiz suyun florürünün yeterli olmasına dikkat etmeliyiz. Fındık, ceviz gibi sert kabuklu yiyecekleri kesinlikle dişimizle kırmaya çalışmamalıyız.

İlgili Link : Diş Eti Hastalığı Nedir

Doktor Kontrolleri

Yılda en az iki kez diş hekimine kontrole gitmeliyiz. Altı ayda bir dişlerimizi temizleterek bakterilerden arındırmalıyız. Diş ve çene yapınız bozuksa erken teşhisle tedavi ettirmelisiniz. Yoğun sigara, kahve ve çay kullanımı dişlerimizin sararmasına yol açacaktır. Bunların kullanımını en aza indirmeli ve sonrasında dişimizi fırçalamalıyız.

Doru ve düzenli ağız hijyenini sağlayabilmek için, günde üç kez ve doğru bir şekilde dişlerimizi fırçalamalıyız. Dişlerimizi fırçalarken çok uzun süre ve bastırarak fırçalamamız dişlerin rengini korumamıza fayda sağlamaz. Aksine dişlerin mine tabakasının aşınmasına yol açarak sararmasına sebep olur. O nedenle doğru fırçalama şeklini bilmiyorsanız, hekiminizden destek almalısınız.

Ağız Bakımı

Kullanmış olduğumuz diş ipleri, diş macunları ve fırçalarının da dişlerimiz üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Diş yapımıza uygun diş fırçası kullanımı, dişlerimizin mine tabakasının korunması ve kanamaması için oldukça önemlidir. Diş macunun da diş yapımıza uygun olması gerekir. Diş eti problemlerimize uygun bir tercih faydalı olacaktır. Aynı şekilde diş ipi ve ağız bakım suyu da diş yapınıza uygun olarak seçilmelidir. Bu noktalarda hangisinin diş yapınıza uygun olduğunu belirlemek için doktorunuzdan tavsiyeler alabilirsiniz.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı
Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More