Diş Taşları ile Baş Etme Yolları

Diş Taşları ile Baş Etme Yolları

Blog

18.12.2020 00:00

Diş plağı ağız içerisinde diş etlerine, dişlere tutunan yapışkan bir tabakadır. Düzenli temizlik yapılmaması halinde tartarlaşarak diş taşı haline gelir. Diş tartarının diğer adı olan diş taşı düzenli temizlik yapılmadığı takdirde yemek artıklarının, içeceklerdeki kalıntıların birikmesi sonucu oluşur ve kötü bir görünüme sebep olur. Bu diş taşlarının oluşmaması için mutlaka düzenli ağız temizliği yapılmalı ve diş fırçalanması ihmal edilmemelidir. Doğal evlerimizde uygulayabileceğimiz basit yöntemlerle de temizlik sağlanabiliyor iken aynı zamanda diş hekimine giderek de diş taşı temizliği pratik bir şekilde yapılabilir.
Ceviz MucizesiEvlerimizde bulunan cevizle doğal bir şekilde diş taşlarından kurtulmak mümkündür. Pratik bir yöntem olarak 40 gr ceviz kabuğu ve 1 bardak su yeterli olacaktır. Ceviz diş taşlarını temizlemekte etkili bir yöntem olup ceviz kabuklarını kaynattıktan sonra soğutup diş fırçanızı bu suyun içerisinde bekletmelisiniz. Günde 3 kez yapacağınız bu uygulama ile diş taşlarından kurtulmanız mümkündür.


Karbonat İle TemizlemeKarbonat diş taşı ve diş temizliğinde etkili antibakteriyel özelliğe sahiptir. 1 tatlı kaşığı karbonat ve bir tutam tuz ilave edilerek bir karışım elde edilir. Diş fırçanızı bu karışım yardımıyla fırçalayarak düzenli bir bakım yaparsanız diş taşlarından kurtularak ağız bakımınızı yapmış olursunuz. Diş fırçalama işlemini bir gün ara vererek yapmanız dişlerinizin yıpranmasını önleyecek ve etkili sonuçlar verecektir.


Limon Suyu İle BakımLimon suyu antibakteriyel özelliğe sahip olmasının yanında asit içerikli olduğu için temizlikte kullanılabilecek etkili yöntemlerdendir. Limon suyunu diş fırçası yardımıyla diş temizliğinde kullandığınızda diş taşlarının temizlenmesinde büyük rolü vardır. Bu su yardımıyla dişlerinizi ovarak temizlerseniz ve nazik hareketlerle dişlerinizi fırçalarsanız diş taşlarınızın yok olduğunu göreceksiniz.


Daha birçok malzemeyle evde doğal temizleme yöntemleri üretebilirsiniz. Aloe vera, çilek, portakal kabuğu, susam, biberiye, peynir gibi malzemeler yardımıyla dişlerinizi fırçalar ve bakımlarını aksatmazsanız diş taşı problemlerinden kurtulabilir ve sağlıklı bir ağza kavuşabilirsiniz. Diş taşları sadece ağzı değil ilerlemesi halinde başka rahatsızlıklarında oluşmasına sebep olmaktadır.


Diş plağı ağız içerisinde diş etlerine, dişlere tutunan yapışkan bir tabakadır. Düzenli temizlik yapılmaması halinde tartarlaşarak diş taşı haline gelir.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ