Diş Teli Kimler İçin Uygundur

Diş Teli Kimler İçin Uygundur

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

18.12.2020 00:00

Diş teli tedavisi ya da ortodonti tedavisi; dişlerde çarpıklık, yamuk duruş olan birçok hastaya uygulanabilen tedavi yöntemleridir. Diş telleri sayesinde aynı zamanda konuşma bozuklukları, diş gıcırdatmaları gibi sorunlara da çözüm bulunur. Diş röntgeni çekilerek diş teli tedavisine gereksinim hali belli olacaktır.

Eğer ağızda çürük, apse gibi durumlar varsa bunların tedavisi sonrasında ortodonti başlar. Diş teli tedavisi konusunda uzman hekimin  muayenesi sonrasında karar verilen ve uygulanan bir tedavidir. Herhangi bir risk barındırmaz.

Diş Teli Tedavisi Hangi Yaş Grubuna Uygulanır?

Diş teli tedavisi her yaştaki hastaya uygulanabilir. %100 olumlu sonuç alınır. Süt dişleri dökülmüş artık kalıcı dişleri çıkmış çocuklara dahi uygulanabilen tedavidir. Diş teli tedavisi; dişlerin çarpık ve yamuk durumlarını düzeltmeler açısından yardımcıdır. Bunun dışında çene bozuklukları, dişler arası boşluk olma hallerinde, dizilişlerde sorun varsa, dişlerinde dönme problemleri yaşayanlarda uygulanır.

Bazı durumlarda da diş teli tedavisi diş sağlığını koruma ya da estetik amaçlı tercih edilir. Ortodonti tedavisi olarak adlandırılan  bu işlemde ilgili hekim mutlaka ortodontist olmalıdır. Tedavi sonrasında dişteki bozuklukların giderildiği de görülen bir durumdur. Her yaş grubuna uygun olan bu tedavi herhangi bir sağlık sorununa sebebiyet vermez.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisi ortalama olarak 6 ay ile 1 sene arasında değişen bir tedavi sürecini kapsar. Tedavi süreci aynı zamanda yapılacak işlemler doğrultusunda da değişkenlik gösterir. Bu tedavide her zaman için hedef tedavinin kısa sürede ve kalıcı çözüm elde edilerek sonuçlandırılmasıdır.

Diş telleri takılırken herhangi bir acı duyulmaz. Yarım saat içerisinde diş telleri takılmış olunur. İşlem sonrasında ağızda gariplik hissetmek normaldir ancak bu duruma kısa sürede alışılır. Diş teli tedavisi görenler kesinlikle doktorlarının sözünden çıkmadan; özellikle ağız hijyeni bir yaşam tarzına başlamalıdır.

Diş teli tedavisi görenlerde braketler, ağız içi aparatlar söz konusu olduğundan bakteriler ve besin artıklarının çok daha kolay yerleşebileceği durumlar olduğundan ağız bakımı bir kat daha özel bir hal taşımaktadır. Diş fırçalarının özenli seçimi, ağız gargaraları, yardımcı hijyen araçlarla bu durum sağlanmalıdır.

İlgili Link : Emax Diş Fiyatları

Diş Teli Tedavisi Yaptıran Kişilerin Tüketmemesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

Çok yapışkan içinde şeker barındıran yiyeceklerin dişlere ve diş tellerine zarar verdiği düşünülmektedir. Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Diş telleri çürüğe sebep olmazlar. Ancak tedavi boyunca teller arasında yiyecek birikimi ya da bakteri oluşumu durumuna karşılık özenli temizleme gereklidir.

Diş fırçalamaya özen gösterilmediği takdirde çürümeler başlar. Diş teli tedavisi yapılacak ortodontik probleme göre değişkenlik gösterir. Tedavi en az 8 ay en çok 2 sene arasında değişir. Diş telleri aynı zamanda konuşmayı da etkilemez. Sağlıklı dişler için sağlık dolu bakımlar ve tedaviler olmazsa olmazdır.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ