Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş Törpüleme Nedir?

Bir insanın diğer insanlarla ilk görsel iletişimi, yüzünde olan sıcak bir gülümsemedir.  Dişlerin hoş görünümlü olması,  kişilerin kendilerine olan özgüvenlerini artırır. Dış dünyaya karşı daha pozitif yaklaşan insanlar, hem sosyal hem de özel yaşamlarında daha başarılı ve mutlu olur. Ancak bazen genetik, bazen de çocukluktan gelen yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle dişlerin görünümü hoş olmayabilir. Bunun için dişlerde etkili bir yöntem olan törpüleme işlemi uygulanır. Peki diş törpüleme nedir?

Diş törpüleme işlemi; sorunlu olan dişlerin görünümlerini yeniden düzenlemek ve dişleri normal boyutlara getirebilmek amacıyla yapılan estetik bir müdahaledir. Estetik sorunların giderilmesinin yanında, ağız sağlığının yeniden kazandırılması için uygulanıyor. Ağız problemlerinin kişilerin sadece fiziki değil,  ruhsal sağlığını da etkilediği bilinmektedir. Daha dışa dönük ve mutlu bir kişilik için bireyin kendisiyle barışık olması gerekiyor. Diş törpüleme işlemi de dişlerin güzelliğini ortaya çıkarmak amaçla uygulanan ve sonucu harikalar yaratan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Diş törpüleme hangi durumlarda yapılır?

İnsanların fiziki görünüşleri, onların diğer insanlarla olan ilişkilerini de etkiler. Özellikle dişlerin sağlıklı ve hoş görünümü, kişisel bakımlarına verdikleri özeni de gösteren bir kriterdir. Ağız ve diş sorunları, kişilerde fiziksel hastalıklara sebebiyet verir. Bunun yanında, görünümlerinin hoş olmayışı, kendilerine olan özgüvenlerini yitirmelerine neden olur. Bu durumda olumsuzlukların giderilebilmesi için diş törpüleme doğru bir seçenektir.

Diş törpüleme;

  • Diş boylarının birbiriyle uyumsuz olduğu durumlarda,
  • Ağız yapısına göre büyük olan ve ağzın kapanmasını ve konuşmayı engelleyen dişlerde,
  • Üzerinde pütürlük ve yumru olan şişliklerde,
  • Ağız içinde yaralara neden olan kırık dişlerin düzeltilmesinde,
  • Yamuk dişlerin düzeltilmesinde ve
  • Diş üzerinde bulunan sarı ya da kahverengi lekelerin giderilmesi için uygulanır.

Diş törpüle hangi durumlarda yapılmalıdır? Sorusuna çok sayıda farklı durumları sıralayarak yanıt vermek de mümkündür.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Bu kapsamda diş estetiği noktasında etkili sonuçları ortaya koyan diş törpüleme işlemin son derece hassas bir işlem olduğunu ifade etmek de mümkündür. Tam da bu noktada diş törpüleme işleminin uzmanlar tarafından yapılması da şarttır!

Dişlerin düz olması için ne yapılmalı?

Ağız ve diş sağlığına çocukluktan itibaren gerekli özenin gösterilmesi şarttır. Çünkü dişlerin bakımı,  tüm beden sağlığını etkiliyor. Bunun için günlük diş fırçalamanın düzenli ve doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Çocukluktan başlayan ağız içi eğitimin, kişilerin yetişkinlikte sağlıklı ve düzgün görünümlü dişlere sahip olmasında önemli bir rol oynadığı unutulmamalıdır. Sağlıklı beslenme ve diş bakımı olduğu halde düzgün olmayan diş görünümü için farklı yöntemler bulunuyor.

Büyük ve uzun dişlerin normal hale gelebilmesi için diş minesine uygulanan törpüleme yöntemi, iyi sonuçlar vermektedir. Bunun yanında diş teli ile çarpık dişlerin düzeltilmesi sağlanmaktadır. Diş teli, küçük yaşlarda etkili sonuç veriyor.

Diş törpüleme işlemi ise ancak yetişkinlere uygulanabilmektedir. Çünkü törpüleme işlemi cerrahi bir müdahale gerektirir. Bunun için diş doktorlarının muayenesi sonucunda ve gerekli gördükleri taktirde yapılmalıdır. Diş minesinin zarar görme ihtimaline karşı, işinde uzman kişiler tarafından uygulanan bu yöntem, dişlerin daha hassas olmasına neden olabiliyor.

Bu nedenle törpüleme işlemi, dolgulu ve çürük dişlere uygulanmaz. Ayrıca sağlıklı dişlerde dahi işlem sonrasında hastaların kalsiyum, demir ve vitamin açısından zengin gıdalarla beslenmeleri gerekir. Törpülenen dişlerin hassas diş etine uygun macunlarla düzenli fırçalanması, sararmasına ya da çürümesine de engel olacaktır.

Diş törpüleme Fiyatları 2021

Diş problemi tedavi edilmesi gereken önemli bir husustur. Günümüzde, fiziksel rahatsızlıkların pek çoğunun, ağız ve dişlerin sağlıksız yapısından kaynaklandığı kanıtlanmıştır. Bunun yanında kişileri psikolojik olarak da etkileyen diş sorunlarının giderilmesi şarttır. Bunun için çare arayışına giren kişilerin başvurdukları yöntemlerden birisi diş törpüleme işlemidir. Günümüz koşullarında diş törpüleme nedir? Fiyatları ne kadardır? Sorusuyla sıklıla karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Ancak, uygulamadan önce diş törpüleme nedir? Kendi yaş ve diş yapılarına uygun mu? Ve fiyatları nedir? Araştırmaları gerekir. Belirli yaştan itibaren uygulanabilecek yöntemin fiyatı ise genel olarak Diş Tabipler Birliğinin belirlediği 2021 yılı ücret tablosunda belirlenenlerdir.  Bunun yanında işlem yapılacak diş sayısı, ağız içinde ekstra bir işlem uygulanıp uygulanmayacağı ve hekimin uzmanlığı da ücreti belirleyen diğer unsurlardır. Şayet diş törpüleme fiyatları konusunda etkili bir araştırma yaparsanız karşınıza farklı seçenekler de çıkacaktır!

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More