Diş Ve Ağız Hastalıkları

Diş Ve Ağız Hastalıkları

DİŞ SAĞLIĞI

18.12.2020 00:00

Ağız ve diş sağlığı alanına birçok diş hastalıkları girer. Protez, Pedodonti, Ortodonti, Endodonti, konservatif tedavi, Periodontoloji, ağız ve çene cerrahisi gibi birçok hastalık ağız ve diş hastalıkları alanına girer.

En Sık Görülen Ağız Ve Diş HastalıklarıGünümüzde çok çeşitli ağız çene ve diş hastalıkları olmasına rağmen bilinen en sık rastlanan ağız ve diş hastalıkları;

• Endodonti diş hekimliği • Oral implantoloji • Ortodonti • Pedodonti • Periodontoloji • Protez • Çene eklemi hastalıklarıdır.

EndodontiEndodonti tedavisi diş çürükleri durumunda kurtarılabilir dişe uygulanan kanal tedavisine nedir.

İlgili Link : Diş Eti Enfeksiyonları Ciddi Rahatsızlık Sebebi Olabilir

Oral İmplantolojiimplant bir veya birden fazla diş eksiklikleri olması durumunda uygulanan yapay diş yerine geçen diş tasarımlarıdır. Çene cerrahisi alanına giren implant tedavisi uzun süreli bir tedavi olmasına rağmen hem estetik kaygıları gidermek açısından hem de dişlerin fonksiyonel olarak kullanılabilmesi açısından önemli tedavilerden biridir.

OrtodontiDişlerin ve çeneye bağlı çarpıklıkların diş teli veya diğer aparatlarla tedavi edilerek giderilmesi işlemidir. Çocuk hastalarda çene büyümesi durumunda çocuk yaşta kötü alışkanlıkların çeneye yaptığı şekil değişiklikleri ve olumsuzlukların giderilmesi ileri yaşta emzik ve parmak emme alışkanlığı olan çocuklarda oluşan çarpıklıkları giderilmesi işleminin yapıldığı bölümdür. Aynı zamanda ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilen tedavi çeşitlerinden biridir.

PedodontiPedodonti çocukların ağız içi ve diş sağlığı ve koruyucu diş hekimliği alanına giren bölümdür. Genellikle 3 yaşından 12 yaşına kadar olan çocukların diş, diş eti ve ağız içi problemlerinin ve hastalıklarının giderilmesi ve tedavi edilmesi ile ilgilenmektedir.

PeriodontolojiPeriodontoloji diş eti hastalıklarının tedavisinin yapıldığı bölümdür. Diş eti ve dişin çevresindeki kemik ile ilgili enfeksiyonun gelişmesi durumunda oluşan bir hastalıktır. Diş eti çekilmesi bu bölümün tedavi konularından biridir. Akut ve kronik diş eti hastalıkları, diş apseleri, diş telleri gibi diş etinin fazla uzun olması gibi hastalıkları tedavi eden bölümdür.

ProtezProtez var olan dişlerin üzerine veya implant tedavisi üzerine kaplanan lamine veya porselen kaplamalardır. Köprü ve kaplamalarda diş hekimliği son yıllarda oldukça alternatif tedaviler geliştirmiştir. Zirkonyum kullanılması bu konuda hem sağlıklı diş tedavilerini beraberinde getirmiş hem de estetik diş hekimliği bölümünde estetik kaygıların giderilmesi ile ilgili yeni tedavi çeşitleri geliştirmiştir.

implant bir veya birden fazla diş eksiklikleri olması durumunda uygulanan yapay diş yerine geçen diş tasarımlarıdır.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ