Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Diş ve Ağız Hastalıkları

Ağız ve diş sağlığı alanına birçok diş hastalıkları girer. Protez, Pedodonti, Ortodonti, Endodonti, konservatif tedavi, Periodontoloji, ağız ve çene cerrahisi gibi birçok hastalık ağız ve diş hastalıkları alanına girer.

En Sık Görülen Ağız ve Diş Hastalıkları

Günümüzde çok çeşitli ağız çene ve diş hastalıkları olmasına rağmen bilinen en sık rastlanan ağız ve diş hastalıkları;

  • Endodonti diş hekimliği
  • Oral implantoloji
  • Ortodonti
  • Pedodonti
  • Periodontoloji
  • Protez
  • Çene eklemi hastalıklarıdır.

Endodonti

Endodonti tedavisi diş çürükleri durumunda kurtarılabilir dişe uygulanan kanal tedavisine nedir.

Oral İmplantoloji

implant bir veya birden fazla diş eksiklikleri olması durumunda uygulanan yapay diş yerine geçen diş tasarımlarıdır. Çene cerrahisi alanına giren implant tedavisi uzun süreli bir tedavi olmasına rağmen hem estetik kaygıları gidermek açısından hem de dişlerin fonksiyonel olarak kullanılabilmesi açısından önemli tedavilerden biridir.

implant bir veya birden fazla diş eksiklikleri olması durumunda uygulanan yapay diş yerine geçen diş tasarımlarıdır.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Pedodonti

Pedodonti çocukların ağız içi ve diş sağlığı ve koruyucu diş hekimliği alanına giren bölümdür. Genellikle 3 yaşından 12 yaşına kadar olan çocukların diş, diş eti ve ağız içi problemlerinin ve hastalıklarının giderilmesi ve tedavi edilmesi ile ilgilenmektedir.

Periodontoloji

Periodontoloji diş eti hastalıklarının tedavisinin yapıldığı bölümdür. Diş eti ve dişin çevresindeki kemik ile ilgili enfeksiyonun gelişmesi durumunda oluşan bir hastalıktır. Diş eti çekilmesi bu bölümün tedavi konularından biridir. Akut ve kronik diş eti hastalıkları, diş apseleri, diş telleri gibi diş etinin fazla uzun olması gibi hastalıkları tedavi eden bölümdür.

Protez

Protez var olan dişlerin üzerine veya implant tedavisi üzerine kaplanan lamine veya porselen kaplamalardır. Köprü ve kaplamalarda diş hekimliği son yıllarda oldukça alternatif tedaviler geliştirmiştir. Zirkonyum kullanılması bu konuda hem sağlıklı diş tedavilerini beraberinde getirmiş hem de estetik diş hekimliği bölümünde estetik kaygıların giderilmesi ile ilgili yeni tedavi çeşitleri geliştirmiştir. İlgili Link: Diş Eti Enfeksiyonları Ciddi Rahatsızlık Sebebi Olabilir

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More