Dental Sağlık

Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Dişleriniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Diş sağlığı hakkında bilinen bazı gerçekler yanlış ya da uygulama da farklı sonuçlar yaratabilir. Uzman diş hekimlerinin kontrolü ve önerileriyle ağız ve diş bakımı yapmak herkes için öncelikli olma zorunluluğu vardır. Ancak günlü hayatımızda dikkat edebileceğimiz ya da uygulayacağımız bazı genel bilgileri öğrenmekte fayda vardır.


1. Diş Macunu Kullanımı

Diş macunu kullanımı ağız ve diş bakımının önemli öğelerinden biridir. Günümüzde çok fazla sayıda çeşidi olan diş macunu bulunmaktadır. Bu macunların içerisindeki florun çok fazla tüketilmesi insan sağlığı için zararlı olabilir. Özelikle 3 yaşına kadar çocukların kullandığı diş macunlarının florsuz olması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Diş fırçası seçimi de diş sağlığı ile birlikte diş eti sağlığı için de önemlidir. Hassas diş etlerine sahip kişiler sert fırça kullanımında diş eti kanamalarıyla karşılaşabilirler.


2. Diş İpi Kullanımı

Diş fırçası ve diş macunundan sonra en sık kullanılan ağız ve diş sağlığı ürünü diş ipidir. Diş ipi kullanımı gerektiği kadar kullanılmamaktadır.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Hâlbuki araştırmalar sonucunda belirlenmiştir ki sadece diş fırçası ve diş macunu yapılan diş temizliği diş bakterilerinin sadece %65 inde etkilidir. Ağız ve diş temizliği özellikle uyku öncesi diş ipi kullanılmasıyla tamamlanmalıdır.


3. Ağız ve Diş Hastalıkları Genel Sağlık Konusunda İpuçları Verebilir

Bazı hastalıkların ön belirtisi olarak ağız yaraları ve diş sararmaları görülebilir. Ya da bazı hastalıklar ağız ve diş sağlığı konusunda daha hassas olunmasına yol açabilir. Örneğin şeker hastaları diğer kişilere göre 3 kat ağız ve diş sağlığı sorunu yaşamaktadırlar.


4. İlaç Kullanımı

Bazı ilaçlar diş ve ağız sağlığı konusunda bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Ayrıca aşırı ilaç kullanımı ağız kuruluğu da yapabilmektedir. Az salınan tükürük ve ağız kuruluğu dişlerde oluşan bakteri plağının temizlenmesinde olumsuz bir etki yapabilir. İlaç kullanımı sırasında su tüketiminin arttırılması gerekmektedir.


5. Diş Etinin Diş Sağlığı İçin Önemi

Dişlerin üçte biri görünür yüzeydedir. Geri kalan üte ikilik kısmı diş etinin içindedir. Bu nedenle diş eti sağlığı da diş sağlığı için oldukça önemlidir. İlgili Link: Diş Kırılması Neden Olur

Exit mobile version