Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Dudak Yarası Nedenleri 

Dudak yarası kişilerde çeşitli nedenlerden dolayı en sık görülen hastalıklardan biridir. Aynı zamanda dudak yaraları veya ülserleri en yaygın cilt hastalıklarından biri haline gelmiştir.

Dudaklar en hassas organlarımızdan biridir. Bu nedenle mevsimsel veya başka nedenler ile yara oluşumu rahatlıkla gözlemlenebilir.

Bunlarla birlikte; dudak yarası nedenleri arasında yaralara ve çatlamış dudaklara genellikle değişen mevsimler, yetersiz beslenme ve yorgunluk gibi durumlar neden olur. Bu gibi durumlarda özellikle   dudaklar ağrır.

Dudak yaralarının bir diğer nedeni de özellikle dudak çevresinde yara ve çatlaklar soğuk havalarda daha sık oluşmasıdır. Dudak kenarlarında oluşan yara ve çatlakların nedenleri ise şu şekildedir; ağızdan nefes almak dudakların çatlamasında önemli bir etkendir.

Bunun nedeni özellikle geceleri uyurken ağzı açmak da çatlamış veya yara oluşan dudakların nedenidir. Genellikle bu durumlar için burundan uyumak son derece önemlidir.

Dudak Yarası Nasıl Oluşur?

Yüzümüzde gözlerimizde den sonra en çok dikkat çeken ve hassas bölge dudaklardır. Buna bağlı olarak dudak üzerinde ve çevresinde oluşan yaralar hem can yakar hem de görünümü olumsuz etkiler.

Bu yaralar çevresel koşullar, vitamin eksikliği veya çeşitli hastalıklar nedeniyle zamanla dudak kenarı veya için de gelişebilir.

Bu kapsamda; dudak yarası nedenleri arasında özellikle yemek yerken, içerken ve konuşurken sürekli ağrıya neden olur.

Aynı zamanda dudak yaralanmaları ağız içinde tükürük tarafından salgılanan ve ağız köşelerinde kuruluk, çatlama, yaralar ve enfeksiyon şeklinde kendini gösterir. Bununla birlikte bir mantar enfeksiyonu neden olur.

Genellikle dudak yarası nedenleri arasında gün içinde fark edilmeyen küçük kazalar, ısırıklar, yaralanmalar ve çok sıcak yemek yeme nedeniyle oluşabilir.

İlgili Link: Diş Ağrısı Çeşitleri ve Nedenleri

Bununla birlikte dudak yaralarında dudaklarda kabarcıklar ve şişlikler beklenmedik bir şekilde olabilir. Dudak yaralarında dudaklarda kanama olabileceği gibi kuru ve pullu oluşumlar da kişilerde görülebilir.

Dudak Yarası Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kişileri rahatsız eden ağrılar dudaklarda olabilir ve dudaklarda kırmızı, tahriş olmuş bir ağrılı rahatsızlıklar görülebilir. Diğer belirtiler arasında ağız ve dudak köşelerinde çatlaklar, ağız kuruluğu, kaşıntı, yanma hissi, dudaklarda gerginlik gibi durumlardır.

Genel olarak dudak travması, konuşma ve yemek yeme gibi günlük aktiviteleri yapmamızı zorlaştırabilir. Dudaklardaki yaralar vücudun diğer bölgelerindeki yaralara göre daha yavaş iyileşir. Sebebi ise dudakların her zaman ıslak alanlar olmasıdır.

Benzer nitelikte; dudak yarası nedenleri arasında yaralanmalarına aynı zamanda çarpma, çatlama ve kesme gibi birçok etmenler neden olabilir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Ayrıca kişilerin yetersiz beslenme, bağışıklık sistemini zayıflaması gibi durumlarda dudaklarda yaralara neden olabilir.

Aynı zamanda aşırı güneşe maruz kalma, viral uçuk, stres, uzun süreli dehidrasyon, kışın rüzgâr ve soğuğa maruz kalma ve nadiren dudak kanseri gibi risklere de neden olabilir.

Dudak Yarası Nasıl Önlenir?

Alerjen içeren kozmetiklerde dudak yaralarına neden olabilir. Aynı zamanda dudaklarınızda açık yaralar olan kişilerin kullandığınız kozmetikler yaraların daha fazla tahriş olmasına ve artmasına neden olur.

İlgili Link: Diş Eti Morarması Nedenleri

Ağız içerisinde ve tükürükteki belirli maddeler dudak yaralarına ve iltihaplı yaralara neden olabilir.

Bu nedenle dudakları yalamak, daha sonra onları yara ve kuru bırakabileceği gibi daha çok çoğalmasına neden olur dudak yaralarını ve ağrılarını artıran aslında çok bilinmeyen sebeplerden biride süt ve süt ürünleridir.

Aynı zamanda; dudak yarası nedenleri arasındadudaklarda oluşan aftlar ağrılı, kanamalı ve hızla yayılan ve birçok insanda görülen yaralardır. Özellikle dudakta uzun süre oluşan bu yaralar da dudakların her tarafından çatlama nedenidir.

Ayrıca, yaraların ve çatlamış dudakların   bir diğer nedeni de dudak yarığıdır. Dudak kenarı yaralanması özellikle risklere neden olan ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Dudak kenarlarındaki yaralar ve çatlaklar ileriki yaşlarda aniden kansere neden olabilir. Dudak köşelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması kanserin nedenidir. Dudak kenarlarında oluşan yaralar tedavi edilmesi gereken yaralar olup kansere dönüşmesi muhtemel yaralardır.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More