Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Düzenli Diş Kontrolünün Önemi

Düzenli olarak yaptırılacak diş kontrolü ağız ve diş sağlığı açısından son derece önem taşıyan hususların başında gelmektedir. Altı ayda bir yapılacak diş kontrolü, oluşabilecek çürük ve daha farklı diş eti rahatsızlıklarının erken aşamada tedavisi için önemli olacaktır. Sorun daha başında iken çözümlenmesi hem zaman hem de maliyet açsından daha avantajlı olacaktır.

Yeni başlayan bir çürüğün tespit edilip, dolgu gibi yöntemlerle tedavi edilmesi, daha kolay ve zahmetsiz bir tedavi yoludur. Şayet fark edilmeyip daha büyük diş rahatsızlıklarına yol açıldığı takdirde, dişi kurtarmak daha zor hatta imkânsız olacaktır. Diş kaybına yol açan bu gibi durumlara gidilmemesi için belli aralıklarla diş hekimine kontrole gitmenin önemi büyüktür. Kanal tedavisi, implant gibi tedavi aşamaları daha uzun süren tedaviler olacaktır.

Diş Tedavilerinde Erken Tanının Önemi

Bazı diş çürükleri ağızda herhangi bir rahatsızlık vermeden hatta kişinin belirgin bir acıyı hissetmemesi ile bir anda oluşacaktır. Bu durumun önüne geçmek için yapılacak düzenli diş kontrollerinin önemi son derece büyüktür. Diş taşları zamanla diş eti rahatsızlıklarına sebep olabilecek ve uzun bir süre sonra diş kaybına da yol açabilecektir. En az senede bir sefer diş taşı temizliği yapılması önerilen hususların başında gelmektedir.

Diş taşları temizlenmediği takdirde ağızda koku da yapabilecektir. Çok kısa zaman dilimleri içerisinde yapılacak bu işlem, diş yüzeyinde özellikle arka duvarında biriken diş taşlarının temizlenmesini sağlayacaktır.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Diş kayıplarının önemli bir bölümü, diş eti rahatsızlıkları ve diş temizlemedeki yanlış bilgilerden kaynaklanmaktadır. Düzenli olarak yapılacak diş kontrolleri, diş temizliği konusunda bilgilendirme ve erken tanı için son derece önemlidir.

Çocuklarda Diş Bakımının Önemi

En çok ihmal edilen konuların başında ise çocukların diş sağlığı gelmektedir. Çocuklarda ilerleyen yaşlarda oluşabilecek diş rahatsızlıkları ve şekil bozukluklarının giderilmesinde erken tanı, son derece önem taşıyacaktır.

Ortodonti tedavilerine başlama yaşı ne kadar erken olursa tedaviden sonuç alma şansı da o kadar fazla olacaktır. Burada önerilen husus, diş hekiminin düzenli olarak kontrolü ve önerdiği yaş aralığında tedavinin başlamasıdır. İlgili Link: Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More