Dental Sağlık

En Hızlı Çürüyen Diş Hangisi

En Hızlı Çürüyen Diş

En Hızlı Çürüyen Diş Hangisi

Diş problemleri ve çürükler insanların en çok korktuğu sorunlardır. Tüm ağız yapısını ve sağlığı etkileyen çürükler dikkate alınmalı ve tedavisi fark edilir edilmez yapılmalıdır ki ilerlemeden diğer dişlere zarar vermeden sorun çözülmüş olsun.

Diş çürükleri bu kadar sorunken çürüme nedenleri de önemlidir. Ağızda en hızlı çürüyen dişler genel olarak 20’lik dişlerdir. 20’lik dişler çürüyünce ağrı olmasının yanı sıra enfeksiyon ve damağa gömük olmasıyla başlı başına sorun olan dişlerdir. Eski zamanlardan gelen kanı olarak 20’lik dişlerin çekimi günümüz teknolojisiyle oldukça konforlu bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle vakit kaybetmeden çekilmesi gereklidir.

Diğer Dişlere Verdiği Zarar

En hızlı çürüme yapan bu dişe müdahale yapılmazsa çürüme başladığı zaman yakınındaki dişleri de etkileyerek onlarında zarar görmesine neden olmaktadır.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Yakınında durduran bir diş olmadığı için kökleri diğer dişlere doğru uzanarak diğer dişleri etkilediği gibi aynı zamanda ağız ve çene yapısında da bozukluklara yol açabilir. Ne kadar iyi fırçalansa da 20’lik dişler en arkada olduğu için ulaşılması zor olur ve hızlı bir şekilde çürümesine neden olur. İlgili Link: Çürük Diş Sağlığınızı Olumsuz Etkiliyor

20’lik Dişin Yol Açtığı Sorunlar

20’lik dişler en arkada bulunan 3. Azı dişlerdir. Dişlerin geliş şekli kişiden kişiye farklılık gösterirken eğer herhangi bir soruna neden olmuyorsa çekilmesine de gerek yoktur. Çene kemiğine doğru uzanan yapısı olduğundan bazen diğer dişleri iterken bazen de kemiğe gömülü kalarak çıkmazlar. İlgili Link: Çoçuklarda Diş Çürüklerini Önlemenin Yolları

20’lik dişlerin neden olduğu problemlerin başında diş çürükleri ve diş eti enfeksiyonları gelmektedir. Bu sorunlardan sonra gelenler sırayla gömük olan diş ve dişlere bağlı oluşan kistler, diğer dişleri sıkıştırarak çarpık bir yapı sağlaması ve 20’lik dişler çıkarken oluşan ağrı olarak sayılabilir. 20’lik dişlerde bir sorun olduğunu hissediyorsanız mutlaka vakit kaybetmeden ve diğer dişleri etkilemeden diş hekimine görünmek ve sorunun kaynağının çözülmesini sağlamak önemlidir.

Exit mobile version