Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Gece Plağı Nedir?

Uyku esnasında bilinçsizce dişlerin gıcırdatılması, sıkılması ya da sürtme sonucu çene eklemlerinde bilinçsizce yapılan hareketler ile dişlerin zarar görmesini engelleyen araca “gece plağı” denilmektedir. Geceleri uykuda istemsizce dişleri sıkma ya da gıcırdatma gibi hareketler kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu gibi sorunlar yaşayan kişilerin diş hekimleri tarafından konulan teşhis ile yazacağı reçete sayesinde gece plağı koruyucu olarak kullanılmaktadır. Gece plağı sadece hekimlerin yazacakları reçete ile alınabilmektedir. Bu koruyucu gece plağı sayesinde gece uykuda yapılan istemsizce hareketleri önleyerek diş eti problemlerinin oluşmasını engellemenin dışında kişinin yaşam kalitesini de düzene koymaktadır.

Gece plağı nedir kapsamında, bu gibi problemler yaşayan kişilerde önlemini almaz ise hem diş etlerine hem de dişlerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu gibi sorunları olan kişilerin mutlaka alanında uzman bir diş hekimine başvurmaları gerekmektedir.

Gece Plağı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gece plağı nedir konusunda, gece uykuda istemsizce dişlerin sıkılması, gıcırdatması gibi sorunları olan kişilerin mutlaka bir diş hekimine gitmesi gerekmektedir. Diş hekiminin teşhisinde sonra diş ve ağız ölçülerinin alınmasından sonra kişiye uygun gece plağı koruyucu olarak yapılır. Şeffaf olan gece plakları gündüz ya da gece rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu araçlar gündüzde bu gibi bilinçsiz bir şekilde yapılan çene eklemimdeki hareketler için de tavsiye edilmektedir. Gece plakları bir gün de on iki saatten fazla kullanılması tavsiye edilmez. Uzmanların önerdiği kullanım süresi bir günde en az dört saat, bir ayda ise yirmi bir gün kullanılması tavsiye edilir.

Gece plakları yemek yeme ya da herhangi bir içecek içmenin dışında kullanılan araçlardır. Şeffaf olan gece plakları sadece gece değil gündüzde kullanılmaktadır. Gece plağının diğer bir adı da diş plağı olarak da bilinmektedir.

Gece Plağının Kullanılmasındaki Amaç Nedir?

Gece plağı nedir konusunda, gece plağının kullanılmasındaki amaç çenenin sabit bir şekilde durmasını sağlamak ve dişlerin yapılarının bozulmamasını sağlamaktır. Bazı durumlarda gündüz kullanıma uygun gece plağı da bulunmaktadır. Gece plağı doktor reçetesi ile alınabilen araçlardır. Gece plağının diş gıcırdatma gibi durumlarda dişlerde oluşabilecek zararları önlemek için kullanımının yanı sıra dişlerin yapısının düzeltilmesini de kullanılmaktadır. Bir diğer amacı ise çene kaslarında meydana gelebilecek kaymaları önlenmesi için de kullanılmaktadır. Gece plağı uygulaması genellikle diş teli gibi uygulamalardan sonra gece plağı uygulamasına geçilmektedir.

Gece Plağı Kullanmanın Ne Gibi Bir Önemi Vardır?

Dişlerin çeşitli sebeplerden dolayı birçok sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu gibi sorunların birisi de diş yapısının bozulmasıdır. Dişlerin uygun yapıda olması için öncelikle diş teli uygulaması yapılmaktadır. Gece plağı kullanımının önemi de bu aşamada devreye girmektedir. Diş teli uygulamasından sonra dişlerde ya da çenemde herhangi bir kayma olmaması için gece plağı uygulanmaktadır. Ayrıca gece uykuda bilinçsizce yapılan diş gıcırdatmaları ya da dişleri sıkma gibi durumlarda diş yapılarının ya da çenemde oluşacak bir problemin önüne geçilmesinde önemli bir yeri vardır. Dişlerin birçok etkenler sonucunda bazı problemlerle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.

Bu gibi kötü problemler ile karşılaşmamak için diş ve ağız bakımını düzenli yapılması gerekmektedir. Eğer bir sorun ile karşılaşınca daha kötü sonuçlar oluşmaması için önlem alınması gerekmektedir. Bir diğer önemi ise özellikle diş telleri uygulaması yapıldıktan sonra dişlerde ya da çenenin yapısında herhangi bir problem çıkmaması için gece plağı uygulaması yapılmalıdır. Gece plağı nedir kapsamında, gece plağı uygulaması ile diş yapılarının düzgün bir şekilde olmasını sağladığından büyük önemi vardır.

Gece Plağının Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Gece Plağı Nasıl Temizlenir
Gece Plağı Nasıl Temizlenir

Gece plakları yeme içme gibi durumlarda çıkarılıp ağız temizliği yapıldıktan sonra kullanılması gerekmektedir. Hassas bir yapıya sahip olan gece plağı bakteri ya da zararlı maddelere maruz kaldığı zaman yapısında bozulmalar olabilmektedir. Bu nedenle gece plağının temizliğinde önem göstermek gerekmektedir. Gece plağı nedir konusunun yanında, gece plağının temizliği farklı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Uzmanların tavsiyesi gece plağının temizliğinin alkol kullanılarak yapılması gerektiğidir. Hassas yapıya sahip olan gece plağı yumuşak bir beze az biraz alkol dökülerek sert bir şekilde değil yumuşak hareketler ile temizliğinin yapılması sağlanır. Eğer alkol kullanılmayacak ise sabun ve diş macunu yöntemi uygulanmalıdır.

Gece plağı nedir konusunda, gece plağında sabun ve diş macunu yönteminin uygulanması ise oldukça kolay bir temizleme yöntemidir. Yumuşak özellikteki diş fırçasına sabun ya da diş macunundan küçük bir parça alınarak yumuşak hareketler ile diş plağının temizliği yapılır. Bu işlemi uyguladıktan sonra bol su ile iyice yıkanması gerekmektedir. Hassas yapıya sahip olan gece plağı bakterilerin oluşmaması için günlük temizliğinin yapılması gerekmektedir. Günlük temizliği yapılmadığı takdirde çok çabuk yapısının bozulması ile kullanan kişilere yararlı olması gerektiği yerde zararlı olabilmektedir. Diş tellerinden sonra diş ve çene yapısının düzgün olması için gece plağı uygulaması yapılmalıdır.

 

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More