Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılır Mı?

Hamilelik dönemi son derece hassas bir süreç olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla hamilelik dönemindeki yapılması planlanan işler hususunda dikkatli davranmak şarttır. Bu noktada hamilelikte diş dolgusu yapılır mı? Sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Yine hamilelikte diş kanal tedavisi yapılır mı? Tarzındaki soruların da yanıtları merak edilmektedir. İşte bu sorulara verilecek olan ayrıntılı yanıtlar!

Diş sağlığı her yaşta ve kişilerin her döneminde dikkat etmesi gereken bir unsurdur. Hamilelik sürecinde, diş bakımı ve diş sağlığına ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü hamilelik sürecinde; diş çürümesi ve diş eti hastalıkları daha sık ortaya çıkmaktadır. Ancak hamilelikte diş tedavisi yaptırmanın bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Diş dolgusu, dişlerin çürümesinde etkili bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Hamile kişilerin, dişlerinde yaptırdığı bakımlarda kanıtlanan herhangi olumsuz bir etki yoktur. Tam aksine, sağlıklı bir ağız hem bebek hem de anne için olumlu etkiler yaratmaktadır. Hamilelikte diş dolgusu ve diş tedavileri sorunsuz bir şekilde yaptırılabilir.

Hamilelikte Diş Kanal Tedavisi Yapılır Mı?

Diş sağlığının kontrol altına alınması anneler için önemli bir süreçtir. Bu süreçte diş tedavilerinin her çeşidi yaptırılabilir. Uzmanlar en zararsız şekilde tedavi edilecek sürenin, 13 ve 27. hafta aralığı olduğunu söylemektedir. Ancak bu sürelerin dışında da acil durumlarda dişe müdahale edilebilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi diş alanında da oldukça etkili yöntemleri ortaya koymuştur. Yeni aletler sayesinde zararlı kimyasallar olmadan da kanal tedavisi uygulaması yaptırmak mümkündür. Bazı dişçilik cihazları ile kolay bir şekilde kanal tedavisi uygulanmaktadır. Diş kökünü ucunun bulunmasını sağlayan cihazlar, hamile kişilere röntgen çekilmesinin önüne geçer.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

8 Aylık Hamilelikte Diş Çekilir Mi?

Hamilelik sürecinde diş tedavisi, hamilelik dönemlerine göre şekillenmektedir. ilk üç ay her çeşit diş tedavisi sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. 6 ve 9 aylık süreçlerde çok fazla gerekmedikçe, hamile kişi için diş çekimi önerilmemektedir. Eğer çok acil bir durum varsa, çelik gömlek yardımı ile röntgen çekilir ve tedavi süreci başlatılır. Ancak yine de; hamile kişiler için diş tedavileri, hamilelik süreçlerine göre ilerlemesi gerekmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik sürecindeki kadınları en çok korkutan durumlardan bir tanesi de diş ağrılarıdır. Hamilelikte ağrı kesici alınmasına izin verilmemesi, doğal yöntemler ile diş ağrısını geçirmeyi amaçlar. Alınacak basit ama etkili yöntemler sayesinde diş ağrılarından kurtulabilirsiniz.

  • Diş fırçalamak,
  • Taze nane ile gargara yapmak,
  • Karanfil çiğnemek,
  • Buz tedavisi uygulamak,
  • Doğal antibiyotik olan sarımsağın çiğnenmesi,
  • Asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmak,

Hamilelikte en doğal ve etkili diş ağrısına iyi gelen çözümlerdendir.  Elbette ki hamilikte diş dolgusu yapılır mı? Sorusuna isabetli bir şekilde yanıt vermek; hamilelik döneminin sağlıklı bir şekilde atlatılmasını da mümkün kılar!

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More