Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

İmplant Destekli Köprüler

İmplant destekli köprü, implantlar arasında en rahat yapılan köprülerden biridir. İmplant destekli köprüde, birden fazla diş kaybı olması gerekmektedir. Birden fazla diş eksikliği durumunda ancak diğer dişlerden destek alarak yapılmaktadır.

Birden fazla diş kayıplarında her hasta protez kullanmayı tercih etmemektedir. Özellikle hareketli protezler herkes tarafından tercih edilmez. Hareketli protezler daha çok dişlerin tamamında veya büyük bir kısmında ki eksiklikler durumunda protez implant uygulaması yapılmaktadır.

İmplantta, çene kemiğine yani diş kökü gibi vidalar yerleştirilerek yapılmaktadır. Böyle olunca üst diş ile diş kökü arasında bir ilişki oluşturulmuş oluyor.

Daha sonra metallerin yerleştirilmesi işlemine geçiliyor. Diş biçimi verilmiş aparatlar implantın üzerine oturtuluyor ve onun üzerine de normal en son aşaması olan diş takılıyor. Bu durum ağızda birden fazla diş eksikliği olması durumunda da uygulanıyor.

İmplant Destekli Köprüler Ne Kadar Sürede Yapılıyor?

İmplantın uygulama aşaması çok kısa değildir. Uzun sürmesinin sebeplerinden biri de iyileşme süresinin değişikliğine bağlı olarak değişiyor.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Bazı kişilerde metallerin çene kemiğine yerleştirilmesinden sonraki iyileşme süreci kısa sürüyor, bazı kişilerde ise daha uzun sürüyor. Bu iyileşme süreci ile ilgili bir durum. 

Ardından nerelere implant uygulanması gerekiyorsa o yerler tespit edilip ölçüler alınıyor. İmplantların yerlerinin bir iyileşme süreci var ve o iyileşme süresi bittikten sonra üzerine dişlerin yerleştirilme işlemi yapılarak tamamlanıyor.
İlgili Link: İmplant Tedavisi Gözünüzü Korkutmasın

İmplant Destekli Köprülerin Avantajları

İmplant destekli köprülerin birçok avantajları bulunmaktadır. Öncelikle en büyük avantajlarından bir tanesi ağızda bulunan sağlıklı dişlere hiçbir koşulda zarar verilmemesidir. İmplant Köprüler yapılırken, diğer dişler zarar görmez. Diğer bir avantajı da gerek sabit diş olsun, gerek köprü olsun doğal, kişinin kendi dişin gibi görünmesidir. Çene köküne yerleştirilen metal aparatlar, gerçek doğal diş kökü görevi görmektedir.

Bu iyileşme sürecinin ardından ise gerçek diş gibi oluşturulan yapılan dişler takılıyor. Normal koşullarda yapılan köprülerden çok daha avantajlı ve uzun ömürlü ve sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. İmplant ile yapılan gerek sabit dişler, gerekse köprü dişlerde doğal görüntü, uzun ömür ve sağlıklı olması açısından çok avantajlar bulunmaktadır.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More