Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

İmplant Dişi Kim Yapar

İmplant diş tedavisi dişleri eksik olan hastalar için uygulanan bir yöntemdir. Son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden birisi, çünkü çok sayıda avantajı vardır. İmplant dişi bugün pek çok diş hekimi yapıyor. Ama siz güvenilir ve deneyimli bir hekim seçilmelidir. Sonucun daha başarılı olması ve sağlığınızın tehlikede olmaması için doktoru iyi seçmek önerilir.

Diş hekimi ile görüştükten sonra tedavi için uygun olup olunmadığı ve tedavinin ne kadar süreceği belirlenir. Ama tedavinin süresi tedavi boyunca ortaya çıkan durumlara da bağlıdır. Mesela kemik yapısı ya da çene kemiği ilgili bir sorun çıkarsa önce onun çözülmesi gerekebilir.

İmplant Tedavisi

Herhangi bir nedenden dolayı dişini kaybetmiş olan herkes bu tedaviye başvurabilir. Tek bir dişi eksik olan kişi de hemen hepsini kaybetmiş olan kişi de implant yaptırabilir. Diş eksikliği çiğneme güçlüğü ve estetik sorunlar dışında çene kemiğinde de sorun yaratabilir. Bu yüzden eksik olan dişlerin kısa bir süre içerisinde tedavi edilmelidir. Çok fazla vakit kaybetmeden eksik olan dişin implant yöntemiyle yenilenmesi gerekir.

İmplant Tedavisi

İmplant Diş Neyden Yapılır?

İmplant diş titanyum ve titanyum alaşımlarından yapılır. Çene kemiği ve titanyum arasında bir yakınlık vardır. Titanyum çenedeki dokuya en çok uyum sağlayan malzemelerden birisidir. Bu yüzden titanyumdan yapılan implant da dokuya en çok uyacak olan yapay dişlerdendir. Son zamanlarda en çok kullanılan tedavilerden birisinin implant olması da bu yüzdendir.

İmplant Diş Özellikleri

İmplant tedavisi sayesinde dişlerin eksikliği sorununu tamamen çözmek mümkündür. Çenenin ve yeni dişin arasında bir sorun yaşanmaz. Vücudun herhangi bir şekilde bu dişi reddetmesi mümkün değildir. Çiğnerken ya da yutkunurken ağızda farklı bir şey olduğu hissedilmez. İmplant diş doğal dişe en yakın olan diştir. Bu yüzden en kesin tedavi yöntemlerinden birisi implanttır. 

İmplant Üstü Protez

İmplant diş tedavisi ile ilgili en merak edilen şeylerden birisi bu tedavinin süresidir. Hem kemik yapısının durumu hem de İmplant üstüne yerleştirilecek olan protezin özellikleri bu tedavinin süresini belirler. Bu sürenin belirlenmesinde önemli olan hastanın kemik yapısıdır. Öncelikle protez bir diş yerleştirilmesi için uygun bir çene kemiğinin olması gerekir. Herhangi bir nedenden dolayı çene kemiği zarar görmüş ya da erimişse önce o tedavi edilir. Doktor uygun gördüğü zaman implant üstüne protez yerleştirilebilir.

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatlarını belirleyen bazı etkenler vardır. Bunlardan birisi tedavinin süresidir. Çene kemiği zarar görmüşse doktorunuz önce onun tedavisini yapar. Daha sonra eksik olan diş sayısına bağlı olarak yine doktorun öngördüğü bir sürede implant üstüne protez dişler yerleştirilir.

Tedavinin süresi ve gerekli olan ek tedavilerle birlikte bir fiyat belirlenir. Bu konudaki son kararı doktor verebilir. Tedavi süreci ve ne zaman iyileşme olacağı hakkında doktordan bilgi alınabilir.

İmplant Gerekli Midir?

Eksik dişlerle ilgili daha önceden uygulanan tedavilerden birisi köprüdür. Ama bilindiği gibi köprü tedavisinde bazen yanlardaki dişler de etkilenebilir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Eksik olan dişi tamamlamak için doktorun önereceği farklı tedavilere de başvurmak mümkündür.

Ama bilinmelidir ki çenede eksik olan her diş bir sorun yaratabilir.

Çiğneme zorluğu ve eksiklikten rahatsız olmak dışında çene kemiği bu eksiklikten dolayı zarar görür.

Bu yüzden fazla vakit kaybetmeden bütün eksik dişlerin implant yoluyla tedavi edilmesi en iyisidir.  

İİlgili Link : İmplant Tedavisi Gözünüzü Korkutmasın

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More