Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

İnley Dolgu Nedir

Sağlık alanında en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de inley dolgu nedir, sorusudur. Peki, inleydolgu nedir, ne işe yarar? İnley dolgu kısacası kaplama arasında çok pratik bir çözüm yoludur. Onley dolgu da inley dolguya çok yakın bir tedavi olup, ikisinin de tedavi kapsamında çok benzerlikleri vardır. Dolguyu destekleyebilecek kâfi miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin ile kaplanacak derecede zarar görmediği pozisyonlarda inley kullanılmaktadır. İnley dolgu, bir dişin pratik bir dolguyla tedavi edilemeyecek kadar geniş, fakat kaplama yapılamayacak kadar da az bir kısmı çürüdüğünde de yararlanılabilecek çözümdür.

Dolgu materyali seçimi de genel olarak tam seramiktir. İnley dolgu laboratuar ortamında üretilen ve diş hekimi tarafından dişe bağlanır. Bildiğimiz klasik dolgular gibi bir diş hekimi randevusunda doğrudan uygulanması imkânsızdır. İnley dolgu kişinin çene yapısına ve dişinin rengine göre hazırlanır. Estetik değeri oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak bu tedavi estetik diş hekimliği kapsamında da değerlendirilebilir. İnley dolgunun ömrü, uygulandığı materyale, çiğneme gücüne, dişin anlık durumuna ve bireyin ağız hijyenine ne kadar dikkat ettiğine bağlı bir durumdur.

İnley ve Onley Dolgu Farkı

İnley dolgu ve onley dolgu birbirine yakın diş tedavi yöntemi olsa da bazı konular da iki tedavinin de farkı mevcuttur. İnley dolgu nedir, sorusuna ek olarak merak edilir. İşte inley dolgu ve onley dolgunun farkı;

İnley dolgu: Dişin tepecik kısımlarını içine almayan derecede ki diş doku kayıplarından uygulanan bier dolgudur. İnley dolgu dişin yapısına göre üretilmekte olup, boyutuna göre de özel olarak üretilebilmektedir. Dişin iç kısmına yerleştirilen inley dolgu, avantajlarından dolayı sağlıklı bir şekilde tercih edilebilir bir yöntemdir.

Onley Dolgu: Kuron kaplamaya biraz daha benzeyen onley dolgu, dişin üst kısmında yer alan çürük dişler için kullanılan bir yöntemdir. Genel olarak büyük dolgulardır. Aynı şekilde inley dolgu yöntemi gibi onley dolgular da dişin yapısına ve çürük dişlerin boyutuna özel olarak tasarlanır ve öğretilir.

İnley Dolgu Nasıl Yapılır?

İnley dolgu kuron kaplama yöntemine oldukça benzer bir şekilde yapılr. Ancak bu dolgu yönteminin yapımında, kuron yönteminde olduğu kadar diş yapısının şekillendirilmesine hiçbir şekilde gerek kalmaz. Diş hekiminin temel amacı, doğal diş yapısını mümkün olduğunca korumak ve daha sağlıklı bir inley dolgu tedavisini uygulamaktır. İnley dolgu nedir, sorusuna gelince de inley dolgu için çürük dişlerine yönelik bir çözüm yolu demek çok sağlıklı olacaktır.

Benzer İçerik : Çocuklarda Görülen Siyah Diş Lekeleri Nedenleri

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More