Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

İnvisalign Nedir?

Ülkemizde diş sorunlarını yaşayan birçok kişi diş sorunları yaşar.  Genellikle en büyük sorunlardan biri metal tel kullanmak zorunda kalmalıdır. Bu yöntem ile dişleri düzeltmek için ortodontik bir tedavi gerçekleşir.

Bunlarla birlikte; invisalign nedir sorusuna cevap olarakdiş üzerinde gerçekleşen tedavinin adıdır. Son yıllarda invisalign kullanım kolaylığı açısından trend olmuştur. İnvisalign ayrıca şeffaf olmaları ve kolayca çıkarılıp takılması ile hastaların kullanımını kolaylaştırır.

İnvisalign Neden Tercih Edilir?

Genellikle invisalign nedir sorusuna cevap olarakdişlerin hizalanmasındaki asimetriyi veya bükülmeleri düzeltmek için etkili yöntemlerdendir.

Ayrıca metal veya porselen telden daha kullanışlı olmasında dolayı en etkili çözümlerdendir. Bu gibi tedavilerde şeffaf plakları kullanılır.

Aynı zamanda hastanın dişlerinde fazla teller olmayacağı için işlem daha rahattır. Invisalign ile kişiler sağlıklı dişlere sahip olur ve kolay kullanımlı olmanın faydalarını görür.

İnvisalign Kullanılan Malzemeler Nelerdir?  

Invisalign tedavisinde kullanılan malzemelerde genellikle zararlı Bisfenol A (BPA) içermeyen plastikler tercih edilir. Aynı zamanda metal tel, metal tutucu ve porselen tutucuya göre çok daha rahat ve kullanışlıdır.

İlgili Link: Dudak Yarası Nedenleri

Bununla birlikte invisalign nedir sorusuna yanıt olarak, hastaların arzu ettikleri gülümsemeye kavuşmaları için en basit yöntemlerden biri olduğu da eklenebilir.

İnvisalign Tedavisi Nedir?

Diş ve Ağız Sağlığı Dental Sağlık

Geniş kapsamda invisalign nedir sorusuna cevap olarakinvisalign tedavisi herkes için uygulanan bir yöntemdir. Buna istinaden Invisalign genç yaşlı herkes için uygulanır.

Ayrıca invisalign tedavisi diş arası boşlukları doldurmak için uygulanır. Bununla birlikte kişilerde diş gıcırdatmak, eksik dişleri kapatmak için en etkili yöntemlerdir. Invisalign çarpık dişleri düzeltmek içinde kullanılabilir.

Tedavinin hasta için uygunluğunu diş hekimi kontrolleri sağlayarak karar verir. Invisalign tedavisi için birtakım testler yapılır. Bu testler sonucunda   uygun tedavi yöntemi seçilir.

Invisalign tedavisi ile birlikte İleri düzeyde dişlerde çapraşıklık plak tedavisi çözümlenir. Tedavi sürecinde hastanın durumuna göre doğru tedaviye karar verili.

Bu karar muayene, röntgen analizi ve 3 boyutlu modelleme ile yapılır. Sonrasında ağzın detaylı yapısı ortaya çıkarır.

İnvisalign Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Genellikle invisalign nedir sorusuna cevap olarakinvisalign tedavisinin özellikleri üzerinde durulmalıdır.

Bu noktada; invisalign kesinlikle günlük yaşantınızı etkilemez, şeffaf plak kullanımı sayesinde ağız içinde belli olmayan özelliği ile estetik açıdan önemlidir.

Invisalign tedavisi ile birlikte   hastanın durumu düzelmeye başladığında dişleri sabitlemek için şeffaf braketlerin takılır. Tedavi ile birlikte iyileşme aşamasından sonra dişlere özel üretilen plaklar hastalara uygulanır. 

Tedavi sürecinde hasta için kişiselleştirilmiş şeffaf teller uygulanır. Bu şeffaf tellerin ilk uygulanması diş hekimi gözetimindedir olur. Şeffaf tellerin en büyük avantajı kişilerin bu telleri rahatlıkla çıkarabilmesi ve kullanabilmesidir.

Yemekler ve diş bakımı konusunda özellikle hassasiyet gösterilmesi gereken bu invisalign diş tellerinin en büyük avantajı kolayca çıkarılıp takılabilmesidir. Diş hekimi hastanın diş ve çene yapısında uygun olarak tedavinin gidişatı belirler.

Özellikle süreç boyunca invisalign diş tellerinin yani şeffaf panellerin kullanılması ve bakımının düzenli yapılması önemlidir. Aynı zamanda Kullanılan plaka sayısı dişin ve çenenin duruma göre değişir. Invisalign diş tellerinin Her birinin yaklaşık iki hafta takılması gereklidir.

İnvisalign Dişlere Nasıl Uygulanır?  

Invisalign diş telleri dişlerin etrafını sararak diş hareketini sağlayan plastik levhalar şeklinde uygulanır. Invisalign diş tellerinin en büyük avantajı ve kullanım kolaylığı şeffaf görüntülere sahip olmasıdır. Buna istinaden kişiler tarafından   gözle kolayca görülemeyecek şekilde için kullanımı estetiktir.

Invisalign diş telleri ağız içi ölçümlerle belirlenir. Bu ölçümler ile oluşturulan alçı modelleri bilgisayar programları kullanılarak 3 boyutlu olarak tasarlanır.

Ortaya çıkan invisalign diş telleri ortodontist tarafından incelenerek hastaya uygulanır. Ayrıca test edilen model üzerinde azı dişlerinin restorasyon süresi önemlidir. Buna göre bilgisayar modeli dişlerin   düzeltilip düzeltilemeyeceği belirlenir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More