Kompozit Dolgu (Bonding) Nedir

Kompozit Dolgu (Bonding) Nedir

DİŞ SAĞLIĞI

25.03.2021 00:00

Işınla sertleştirilen diş ile aynı renkte olan dolgulardır. Dolgu yapılacak dişte çürük var ise öncelikle çürükler temizlenir. Özel yapıştırıcılarla dişin üzerine uygulanır. Estetik bir görüntü için tercih edilen tedavi seçeneğidir. Ön ve arka bölgeler için ayrı tipler mevcuttur ve bütün dişlere rahatlıkla uygulanabilir.


Porselen kadar dayanıklı yapıları yoktur. Kahve, çay gibi boya içeren maddelerden kaynaklı renk değişimine uğrayabilirler. Yapım aşamasında kullanılan cila iyi ise uzun yıllar kırılmadan kullanılabilir. Yapılan dolgunun doğal görünüşünden dolayı hastalar genelde bunu tercih etmektedirler. Dolgu yapıldıktan sonra bazen dişler hassas olabilir fakat bu geçici bir durumdur.
Kompozit Dolgu Tedavisinin Avantajları Nelerdir?


Bireyin estetik kaygısının giderilmesidir. Tedavini çok kısa sürede yapılır. Bir gün içerisinde birden fazla dişe uygulanabilir. Bireyin diş rengine uygun dolgu malzemesi kullanılmaktadır. Daha estetik ve doğal bir görünüme sahiptirler.


Kompozit dolgu, kimyasal yapısı ile daha iyi birleşirler. Dişlere iyice bağlanması ile Kompozit dolgular diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık hassasiyetini engeller. Bir diğer avantajı ise dolgunun ağrısız olmasıdır ve uyuşturmaya gerek duymadan da işlem uygulanabilir. Kompozit dolgu yapılan işlemin hemen sonrası dişler kullanılabilir. Kompozit dolgu yapılan dişlerin temizlenmesi her zaman daha kolaydır.


İlgili Link: Amalgam Dolgu


Kompozit Dolgu Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?


Kompozit dolgu tedavisi sonrası kısa bir süreliğine diş hassasiyeti olabilir. Bu durum geçici olsa bile devam ettiği süre boyunca kesinlikle diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Diş yapısına etken olan ve boyama özelliği olan çay, kahve, kırmızı şarap ve kola gibi içeceklerin yanında sigara kullanımı da dolgunun renklenmesine yol açabilir. Doğal bir diş yapısına sahip olmamasından dolayı, kabuklu ve sert yiyeceklerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.


İlgili Link: Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır


Kompozit Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?


Dolguların ömrü aslında hastaya bağlıdır. Kompozit dolgu sonrası dişlere gereken bakımın yapılması dolgunun kullanım ömrünü uzatabilir. Kompozit dolgu yapılan dişler daha kolay çürüyebileceği için ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Diş hekiminin kompozit dolgu tedavisinde uyguladığı tekniğin, kullandığı malzemelerin ekipmanları da dişlerin genel sağlık durumunu ve kompozit dolgunun ömrünü belirlemektedir.


Kompozit dolgu, kimyasal yapısı ile daha iyi birleşirler. Dişlere iyice bağlanması ile Kompozit dolgular diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık hassasiyetini engeller.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ