Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Kozmetik Diş Hekimliği Nedir

Günümüzde sağlıklı dişler kadar, estetik bir gülümseme ve diş eti yapısı da önem taşımaktadır. Dişlerde oluşan rahatsızlıklar ve diş eti iltihaplarının giderilmesi, insanları mutlu etmeye yetmemektedir. Şayet kişinin diş yapısında bozukluklar, diş etlerinde çekilmeler ve gülüş esnasında ortaya çıkan mesafe açıklığı gibi unsurlar da varsa, tedavi edilmesi gerekecektir.

Son dönemlerde, tıp dünyasındaki gelişmeler, diş hekimliğinde estetik uygulamaları da son derece pratik ve rahat hale getirmiştir. Burada kişinin yapması gereken, ağız ve diş sağlığını ihmal etmemesi, önerilen ağız bakım ürünlerini düzenli olarak kullanmasıdır. Düzenli olarak yapılacak diş kontrollerinin ardından diş hekiminin de önerileri doğrultusunda istenmeyen diş eti ve diş bozukluklarının tedavi edilmesi önerilir.

Dişlerde Estetik Görünümler

Dişlerde varsa tedavi gerektiren durumların yapılması ardından da istenen estetik aşamalara geçilmesi önerilir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Düzgün bir diş yapısında olması gereken, dişlerin parlak ve yeni çıktığı çocukluk dönemindeki gibi uçlarının hafif pütürlü ve son derece parlak olmasıdır.

Kişinin cilt rengi ile de diş renginin bütünlük sağlaması önerilir. Bazı durumlarda diş yüzeyini ince bir plakla kaplamak ta gerekebilir. Şayet diş yüzeyi pütürlü ve rengi çeşitli sebeplerle oldukça mat ve kahveye çalan tonlarda ise bu plak işlemi en çok yapılan yöntemdir.

Hollywood tarzı gülümseme şeklinde adlandırılan yöntemle, diş yüzeyi incecik bir porselenle kaplanır. Dişlerde çeşitli sebeplerle oluşmuş renk değişimleri ve yapısal bozuklukları gidermek için en rahat uygulanacak yöntemler arasındadır. Porselen laminete veneer uygulamalar da dişlerde küçültme işleminin son derece az yapılması nedeni ile tercih edilen yöntemlerin başında gelecektir. İlgili Link: Diş Hekimi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Diş Kontrollerinin Önemi

Diş estetiklerinden sonra diş kontrollerinin de önemi son derece büyüktür. Diş gıcırdatma ve uykuda diş sıkma gibi problemler, dişlerde olumsuz etkilere sebep olacaktır. Bu alışkanlığın giderilmesinden sonra dişlerde kozmetik uygulamalara geçilmesi önerilir.

Dişlerin estetik tedavilerinde kullanılan malzemeler darbeye karşı dayanıklı olsalar bile istem dışı ve sürekli yapılan diş hareketlerinden zarar görme ihtimalleri bulunur. Bu nedenle, belli periyotlarda diş hekiminin muayene etmesi gerekecektir. Gece yatarken aparey kullanımı, dişin dayanıklılığı açısından önem taşıyacaktır.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More