Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Lingual Ortodonti

Diş telli kullanmaya ihtiyacı olan kişiler görüntülerini bozmasını istemedikleri için tedaviyi kabul etmemektedir. Günümüzde görülmeyen diş telleri olarak bilinen lingual ortodonti tedavisi sıkça tercih edilmektedir. Bunun nedeni görüntüye herhangi bir etkisin bulunmamasıdır. Hatta dışarıdan bakan beri tel taktığınızı kolay kolay anlamazlar. Ancak çok yakınlaşıp ağzının içini görürse öğrenir. Yani diğerlerine göre görünüme etkisi yok denecek kadar azdır. Bu yöntemde teller dişlerinizin iç bölümüne takılır.

Tek dezavantajı devamlı dil ile temas etmesidir. Bu yüzden ilk haftalarda aşınmalar meydana gelir. Fakat buna rağmen kullanılma oranı çok yüksektir. Zamanla alışılacağı için hiçbir problem olmaz. Son zamanlarda lingual ortodonti tedavisinin etkili bir düzeyde uygulandığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu noktada tedavi öncesinde ve sonrasında atılması gerekli olan birtakım adımların bulunduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Böylece bu tedaviden üst düzeyde bir yarar sağlamak da mümkün olmaktadır.

Lingual Ortodonti Tedavisinin Öncesi ve Sonrası

İlk önce diş doktoru tarafından hastanın diş ölçüleri üç boyutlu olacak şekilde alınır. Ardından belirlenen ölçülere göre ortodontistler tarafından braketlerin yapımı gerçekleştirilir. Braketler gerekli şekilde bükülür. Son olarak diş doktoru yerleştirir. Hastanın düzenli kontrolleri yapılmalıdır. Genellikle 2 seneye yakın tedavi sürmektedir.

Merak edilen bir soruda lingual ortodonti tedavisinden sonra ağrı hissedilme durumudur. Alışma süresi olan ilk haftalar hafif bir ağrı hissedilir. Bu durum oldukça normaldir. Kısa süre içinde alışacağınız için tüm ağrılarınız geçecektir. Hatta ağız ve dil bölgelerinde ufak yaralarda meydana gelebilir. Fakat bu geçici bir durumdur.

Tedavi bittikten sonraki dönemde diş temizliğinin önemi çok büyüktür. Diğer diş tellerine göre daha özenli temizlenmesi gerekir. Bunun nedeni dişlerin iç kısmında yer almasıdır. Dolayısıyla sadece fırça kullanılmamalıdır. Diş ipi ve gargara da tercih edilmelidir. Bu sayede doğru bir bakım gerçekleştirilebilir.

Lingual teller takıldıktan sonraki 1-2 hafta diş etinde kanama olabilir. Alışma süreci olduğu için gayet normaldir. Doğru bakım yapıldığı takdirde kanama miktarı her geçen gün azalacaktır. Hem standart fırça hem de ara fırça kullanılmasında fayda vardır.

Lingual Ortodonti Tedavisinin Uygulanabileceği Kişiler

Her tedavi yöntemi her hastaya uygun değildir. Çünkü yönteme göre gereken özellikler vardır. Aşağıda lingual ortodonti uygulanabilecek kişilerin özellikleri açıklanmıştır.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı
  • Diş gıcırdatması sorunları bulunanlar
  • Uzun dişlere sahip olanlar
  • Alt ve üst çeneleri arasındaki dengesizlik problemi yaşayanlar
  • Öne doğru diş kayma problemleri olanlar
  • Diş tellerinin dış görünümü etkilemesini istemeyenler

Çalışacak alanın çok olması gerektiği için uzun dişler bulunmalıdır. Genellikle yetişkinler ve gençler için uygundur. Çocukların diş yapıları için tavsiye edilmez. Eğer diş tellerinin görüntüsünden hoşlanmıyorsanız bu tedavi yöntemini gerekli koşullarınız sağlandığı takdirde tercih edebilirsiniz.

Lingual Ortodonti Ücretleri

Diğer diş telleri tedavi çeşitlerine göre daha maliyetlidir. Bunun en büyük nedeni lingual ortodonti tedavisinde kullanılan tellerin çok pahalı olmasıdır. Çünkü kişiye özel olarak üretilmektedir. Aynı zamanda tedavi sırasında dişlerin iç bölgesinde işlem yapılmasından dolayı diş doktoru için oldukça zorlanacakları işlemlerden birisidir. Dolayısıyla işlem uzun sürer. Bu yüzden fazla emek harcandığı için hizmet bedeli de haliyle yüksek olacaktır.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More