Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer

Erken yaş döneminde başlayan ortodonti tedavisi için daha süt dişler değişmeden hareketli aparatlar ile çıkarılıp takılabilen işlemler yapılabiliyor. Bunun için ise tedavi süresinin ne kadar süreceği belli olmayabilir. Bu tedavi süresinin 6 ay sürebilmesinin yanı sıra tüm süt dişlerinin düzelmesi bekleniyor ise uzun yıllarda sürebilir. Bazen de erken yaşlarda bu tedaviye hareketli apareyler ile başlanır. Fakat daha sonra büyüme tamamlanmadan önce ortopedik sonuçlar elde edinilmeye çalışılır.

Daha sonrasında ise tedaviye biraz ara verilip ilerleyen yaş dönemlerinde sabit aparatlar ile kapanış ve diş dizilimleri düzeltilebilir. Daimi dişlerin üzerine yapılan braketler ile sabit ortodontik tedavi süresi 2 yıl olabilmektedir. Bu süre içerisinde dişlerin yerleri, açıları ve kapanışları uygun görüldüğü bir biçimde değiştirilip düzeltilebilir.

İlgili Link Kompozit Dolgu (Bonding) Nedir

Fakat tedavi süresi bittikten sonra elde edinilen düzgün dişlerin bozulmaması için pekiştirme diye belirtilen bu sürece ihtiyaç duyulur. Dişlerde ki teller çıkarıldıktan sonra tedavinin yarısı kadar ya dişte gözükmeyecek şekilde içten takılan sabit teller ile ya da takılıp çıkarılabilen şeffaf veya renkli plaklar ile yapılan bu tedaviyi koruma aşaması gerekmektedir.

Pekiştirme Tedavisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Pekiştirme tedavisi süresi boyunca kullanılan aygıt türü, ortodonti tedavinizin süresi, yaşınız, tedaviniz süresi boyunca gerçekleştirilen diş hareketi ve bunun yanı sıra tedavinizin başında gerçekleştirmiş olduğunuz sorunların çeşidine göre pekiştirme tedavi süresi değişiklik gösterebilmektedir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Pekiştirme Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişlerinizde sabit bir aparey kullanıyorsanız her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Essix aparey kullanıyorsanız bu apareyi diş macunu kullanmadan diş fırçanız ile temizlemelisiniz. Plak kullanıyorsanız bu plağı gün içerisinde fırça yardımı ile ılık su ve sıvı sabun ile temizleyebilirsiniz. Hareketli plak kullanıyorsanız bu plağı her yemekten önce kabın içerisine koymalısınız.

Retainer kullanıyorsanız ve de ağzınızda değil ise mutlaka kutusuna koyun ve sıcak sudan uzak tutun kırılmaya çok müsait olduğu için oldukça özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Kırılma veya kaybolma durumunda ortodontistinizi arayabilirsiniz. İlgili Link: Hollywood Smile

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More